ביקור פתע

האשמות: השחיתו בית כנסת בגלל שימוש בסמארטפונים

שמשות נופצו ודלתות נעקרו בבית הכנסת "נייטרא" בבית שמש. לטענת עדים, הסיבה היתה שימוש במחשב

טלפונים מסדרת נקסוס. צילום: Reeda, wikipediaסמארטפונים מסדרת נקסוס (צילום אילוסטרציה). צילום: Reeda, wikipedia

בית הכנסת "נייטרא" בבית שמש הושחת אתמול על ידי קיצונים חרדים. עדי ראייה אמרו כי בית הכנסת הותקף מכיוון שאנשים שהיו בו השתמשו בסמארטפונים ובמחשב.

ב"כיכר השבת" נכתב כי לפני כשנה החלו עסקנים המזוהים עם רב השכונה שבה ממוקם בית הכנסת – שכונת נחלה ומנוחה – לפעול לסגירת בית הכנסת, שכונה אז "סאטמר". בית הכנסת פועל בשבתות בלבד. בימי חול אין בו פעילות. העסקנים המקורבים לרב השכונה, הרב נתן קופשיץ, טענו כי בחורים חרדים ניצלו את חוסר הפעילות בבית הכנסת כדי להשתמש בסמארטפונים ולגלוש באינטרנט בתוך המבנה.

לטענת תושבים, מקורביו של הרב קופשיץ הגיעו לסיכום עם אדם בשם ש"ר, שהחל לערוך ביקורי פתע בבית הכנסת כדי להפסיק את השימוש בסמארטפונים בתוכו. מקורות המכירים את הפרשה מקרוב אמרו כי אותו עסקן ביקש לסגור את בית הכנסת בכל

עדי ראייה אמרו שהתוקף בבית הכנסת צרח: 'אתם מטמאים לנו את השכונה'

מחיר.

ביום רביעי בערב נכנס ש"ר לבית הכנסת ומצא בו כמה בחורים שהשתמשו במחשב. למעשה, הם השתמשו במחשבו של האדמו"ר מנייטרא עצמו, הרב עמרם גריוס. לדברי הנוכחים, הבחורים עסקו בעריכת חידושי תורה של האדמו"ר.

אדם שנכח במקום אמר שש"ר צרח: "מחשב מול הארון קודש? איך אתם עושים דבר כזה?" אחר כך אמר: "אתם מטמאים לנו את השכונה. בגללכם מגיעים כל האסונות".

הבחורים נמלטו מהמקום וחזרו לאחר כרבע שעה. בחוץ היו כוחות משטרה והמבנה הושחת – שמשות החלונות נופצו, הדלתות נעקרו ממקומן, על הרצפה היו ספסלים הפוכים, האסלות בתאי השירותים נעקרו והבימה במרכז בית הכנסת חוללה.

האדמו"ר מנייטרא, הרב עמרם גריוס, שהה באותו זמן בבני ברק. כששמע על השחתת בית הכנסת פרץ בבכי.

מש"ר לא נמסרה תגובה.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?