סקר: חרדים לא מופלים לרעה

72%: החרדים לא תורמים לזהות היהודית של המדינה

לפי סקר שערך המרכז למחקר ותקשורת יהודית, רוב החילונים מתנגדים לחרדים כקבוצה, אך מבטאים יחסי חיובי כלפיהם כפרטים

ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר  ציון 01.11.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר ציון (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

70% מהחילונים בישראל דוחים את התפיסה החרדית, שלפיה המדינה מפלה לרעה את הציבור החרדי. אחוז דומה מקרב החילונים אינם מקבלים את הטענה ששר האוצר ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, "נטפל" לציבור החרדי.

הנתונים עולים מסקר שערך לאחרונה המרכז למחקר ותקשורת יהודית, שתוצאותיו מתפרסמות בגיליון פסח של השבועון החרדי "משפחה". כל הנשאלים שהשתתפו בסקר היו לא דתיים. לפי ידיעה ב-ynet, רובם הפגינו יחס חיובי למסורת היהודית ואמרו כי הם מחבבים את החרדים כפרטים, אבל התנגדו כמעט לכל העמדות שלהם כקבוצה.

72% ממשתתפי הסקר אמרו כי אורח החיים החרדי אינו תורם לצביונה היהודי של המדינה. 52% מהנשאלים סבורים ש"חוק הגיוס" אכן יביא לשוויון בנטל ו-77% מהם משוכנעים שהוא יגביר את שילוב החרדים בשוק העבודה. עם זאת, 53% אמרו שההידברות עם הציבור החרדי בדרך לחקיקה היתה לקויה.

52% מהנשאלים סבורים שחוק הגיוס אכן יביא לשוויון בנטל

67% ממשתתפי הסקר אמרו כי הצבא צריך לספק לחיילים החרדים את כל הצרכים הדרשים כדי להבטיח שאורח חייהם לא ייפגע בתקופת השירות, 82% מוכנים להעסיק חרדים, 93% תומכים בהידברות אתם כדי לשמור על לכידות החברה ו-52% אומרים שמגורים משותפים יביאו לקירוב לבבות ולהורדת מתחים בין חלקי העם.

המרכז למחקר ותקשורת יהודית הוא גוף חדש, שחבריו הם רבנים, אנשי הסברה, סוציולוגים ומעצבי דעת קהל חרדים. מו"ל "משפחה" ויו"ר המרכז למחקר ותקשורת יהודית, אלי פלאי, אמר: "יותר מדי אנשים משני עברי המתרס הרימו ידיים בייאוש וכך הם מאפשרים לשסע בין החברות לגדול ולהעמיק".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?