צניעות ופרטיות

פורסמו ההוראות שיאפשרו לרווקות לטבול במקווה

הוראות חדשות של מנכ"ל משרד הדתות מנחות בלניות לא להפנות לנשים שאלות על מצבן האישי

מקווה טהרה. צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיהמקווה טהרה. צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיה

חוזר שפרסם מנכ"ל המשרד לשירותי דת בימים האחרונים כולל הוראות, המנחות את הבלניות שלא לשאול את הטובלות שאלות בנוגע למצבן האישי או הפוגעות בפרטיותן, אם אינן מעוניינות בכך. ההוראות הן חלק משינויים לשיפור השירות במקוואות, שהוכנסו בהנחיית סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן.

באתר "סרוגים" נכתב כי אלחנן גלט, מנכ"ל המשרד לשירותי דת, אמר: "לראשונה אנחנו מאפשרים לאשה המגיעה לטבול במקווה לבחור אם היא מעוניינת בליווי פרטני של הבלנית, הכולל תחקור על סיבת הטבילה או אופיה".

"אני מקווה שהנהלים החדשים יאפשרו לטובלות חוויית טבילה אישית בקדושה ובטהרה", אמר בן דהן. "הנוהל נכתב בהתאם לפסיקותיהם של הרבנים הראשיים. אני מודה להם ולארגונים השונים ששיתפו פעולה אתנו ואפשרו את המהלך".

הדרישה לאפשר לרווקות לטבול במקווה התעוררה בשל התופעה המתרחבת של רווקות דתיות מבוגרות

מבחינת הציבור הדתי, הטבילה במקווה לאחר המחזור החודשי היא תנאי לקיום יחסי מין בטהרה. הדרישה לאפשר לרווקות לטבול במקווה התעוררה בשל התופעה המתרחבת של רווקות דתיות מבוגרות והרצון של חלקן לקיים יחסי מין ללא נישואים. הממסד התנגד לדרישה זאת, מתוך רצון לסכל את התופעה.

לפני כמעט שנה, במאי 2013, מסרה הרבנות הראשית באמצעות משרד הדתות, בתגובה לבג"ץ, כי אין לשאול נשים המגיעות לטבול במקווה למצבן האישי. גישה זו תאפשר גם לרווקות לטבול במקווה. סגן שר הדתות בן דהן אמר אז, כי הוא מבקש לבחון את הסוגיה לעומק, בהידברות עם הרבנים הראשיים.

לידיעה באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?