כבוד מינימלי

תקנות צניעות באולפנה דתית-לאומית: חצאיות עד הנעליים

הנוהל החדש, שהונהג במוסד החינוכי לקראת הקיץ, ייכנס לתוקף אחרי חופשת פסח

שלט בבית שמש, הדורש מנשים לא ללכת ליד בית כנסת. צילום: קובי גדעון, פלאש 90שלט בבית שמש, הדורש מנשים לא ללכת ליד בית כנסת (צילום אילוסטרציה). צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הורים שבנותיהם לומדות באולפנת נגה בבית שמש קיבלו לאחרונה הודעה על נוהל צניעות חדש שנכנס לתוקף במוסד החינוכי. לפי ההודעה, כל התלמידות נדרשות להגיע לאולפנה בחצאיות שאורכן עד הנעליים. במכתב ששלחה להורים הודיעה הנהלת האולפנה כי הנוהל החדש ייכנס לתוקף אחרי פסח.

ההנהלה מסרה להורים גם, שעליהם לנצל את חופשת החג כדי לקנות לבנות חצאיות מתאימות. ההנהלה הודתה כי לא הצליחה לאכוף נוהל צניעות פחות קפדני והוסיפה: "המצב העכשווי הוא בלתי אפשרי".

במכתב נאמר עוד: "כדי לשמור על צביון המכבד באופן מינימלי אולפנה דתית, וכמובן בהתחשב בקריטריונים הלכתיים בסיסים, ניסינו בעבר דרכים שונות... ניסינו רישום ושליחה הביתה לאחר שלוש פעמים, ניסינו עמידה בשער וקידמנו בבנות ב'בוקר טוב' ומנענו כניסה של מי שהגיעה בצורה בלתי הולמת... דרכים אלו גררו הרבה ויכוחים, מרמור, אי אחידות, קיפול החצאיות מעלה בהמשך היום, סידור הבגדים כדי שיתאימו לרגע קל לנדרש או החלפה עם חברה לזמן קצר".

ההנהלה מסרה להורים שעליהם לנצל את חופשת הפסח כדי לקנות לבנות חצאיות מתאימות

הנהלת האולפנה כתבה כי למעשה כמעט אין בנות שהקפידו עד כה על נוהלי הצניעות הבסיסיים באולפנה. על כן "צוות האולפנה חיפש דרך להימנע מוויכוחים או מפרשנויות על אורך כזה או אחר של חצאית, ומאי נעימויות בין אישיות על רקע זה. חצאית ארוכה היא עובדה – או שלובשים אותה, או שלא נמצאים באולפנה".

באתר "כיפה" מציינים כי אולפנת אמי"ת נגה הוקמה לפני כ-12 שנים וכיום לומדות בה כ-420 תלמידות מכיתה ז' עד י"ב. בראשה עומדות המנהלת נעמה עציון והמלווה הרוחנית, הרבנית מרים טסלר.

מרשת אמי"ת נמסר: "האולפנה רואה חשיבות בשמירה על קוד הלבוש ההולם מקום חינוך דתי, כפי שמוסבר להורים ולבנות עם בואן לאולפנה, וכפי שסוכם בעבר בהידברות עם הבנות. כיון שקוד זה לא כובד על ידי מספר רב של תלמידות, נאלץ צוות המורות להחמיר את הכללים הבסיסיים לקראת הקיץ".

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?