מודעה או חרם

בכירי המשק מוטרדים בדרישה: פרסמו ב"הפלס"

אנשים המציגים את עצמם כחרדים קוראים "הפלס" מתקשרים ליו"ר שטראוס, מנכ"ל בנק הפועלים, מנכ"לית בזק ואחרים ותובעים מהם לפרסם מודעות בעיתון הליטאי הקיצוני

עפרה שטראוס, יו''ר שטראוס. צילום: Strauss Group, wikipediaעפרה שטראוס, יו''ר שטראוס. צילום: Strauss Group, wikipedia

מנהלים בכירים בחברות מובילות מוטרדים בשבועות האחרונים בעשרות ואף במאות שיחות טלפון ופקסים הדורשים מהם לפרסם מודעות בעיתון החרדי "הפלס". המתקשרים מציגים את עצמם כחרדים הקוראים את "הפלס" ומאיימים כי אם אנשי העסקים לא יפרסמו בעיתון, הם יפסיקו לצרוך את השירותים של החברות שבניהולם.

בין המנהלים המוטרדים בדרישה לפרסם ב"הפלס" נמצאת יו"ר שטראוס, עפרה שטראוס ומנכ"ל הקבוצה ציון בלס. גם הנהלת בנק הפועלים ובכלל זה המנכ"ל ציון קינן, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר ובכירים ביונילוור, בקופת חולים כללית, ביפאורה ובחברות נוספות קיבלו שיחות דומות.

"גלובס" מדווח שמנהלים בחברות אלה עשויים לקבל עשרות שיחות בדקה, ולעתים הטלפונים האישיים שלהם מצלצלים בשתיים או בשלוש בלילה.

בכיר באחת החברות מספר: "אופי השיחה משתנה ונע בין הבהרה כי אם לא נפרסם ב'הפלס' הם יפסיקו לצרוך את שירותינו עד לאיומים גסים ומפורשים. אומרים לנו שאנחנו מסתכנים בחרם מכיוון הציבור החרדי כולו ופוגעים בגדולי ישראל".

בכיר באחת החברות: 'אופי השיחה נע בין הבהרה שאם לא נפרסם ב'הפלס' הם יפסיקו לצרוך את שירותינו עד לאיומים מפורשים'

"הפלס" הוקם על ידי אנשי הפלג הירושלמי – פלג חרדי קיצוני בהנהגת הרב שמואל אוירבך. אנשיו מהווים כ-2% מהציבור החרדי, אבל הם מובילים את המחאות נגד גיוס בני הישיבות.

במשך השנים נחשב "יתד נאמן" לביטאון הציבור הליטאי. את העיתון הקים הרב אליעזר שך ז"ל ואחריו הנהיג אותו ממשיכו, הרב יוסף שלום אלישיב. עם מותו של הרב אלישיב, מונה ליורשו הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן. אנשיו של שטיינמן הביאו להדחת עורכו הוותיק של "יתד נאמן", נתן גרוסמן. בתגובה הקים גרוסמן את "הפלס".

מ"הפלס" נמסר כי "עיתון 'הפלס' אינו נוקט כל פעולה בלתי חוקית או בלתי ראויה כלפי מפרסמים וגופים כלכליים. אדרבה, 'הפלס' הוא זה שסובל מאז הקמתו ביולי 2012 ממסע יזום ומאורגן של איומים והטרדות כלפי מפרסמים שבחרו משיקולים עסקיים לפנות אל קוראי העיתון".

שטראוס, בנק הפועלים ובזק סירבו להגיב.

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?