גט ב-50 אלף דולר

בג"ץ הורה לעכב את יציאתו מהארץ של סרבן גט

בית הדין הרבני הגדול קבע כי אשה צריכה לשלם סכום מכובד בתמורה לסידור גט, בג"ץ הפך את ההחלטה

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בג"ץ, בהחלטה חריגה, הפך החלטה של בית הדין הרבני הגדול והורה לעכב את יציאתו מן הארץ של סרבן גט, עד שתתקבל החלטה אחרת. את הצו נגד סרבן הגט הוציא שופט בית המשפט העליון צבי זילברטל, מאחר שבית הדין הרבני סירב לעשות זאת.

בית הדין הרבני קבע כי אם לא תפקיד האשה 50 אלף דולר, אשר יועברו לבעל עם סידור הגט, יבוטל צו עיכוב היציאה מהארץ שהוצא נגדו. לטענת האשה הבעל סרבן הגט, שהוא אזרח ארצות הברית, מתכוון לעזוב את הארץ שלא על מנת לשוב. אם יעשה זאת, תיוותר האשה בעגינותה שנים רבות.

בהחלטה שבוטלה על ידי בג"ץ קבע בית הדין הרבני הגדול, כי אף על פי שהבעל לא הוכיח למעשה את תביעותיו הכספיות נגד האשה, עליה לשלם ב"פשרה" לבעל "דמי גט" בסך 50 אלף דולר.

הליכי הגירושים בין בני הזוג מתנהלים מאז 2009. באותה שנה הגישה האשה תביעת גירושים והבעל כרך בתיק תביעות רכוש וממון. האשה עתרה לבג"ץ נגד החלטת בית הדין הרבני, בשיתוף עם ארגון מבוי סתום וארגון נעמת. היא טענה כי משהחליט בית

בתיה כהנא דרור: שוב אנו נדרשות להילחם בנוהג אשר כבר הפך לנורמה בבתי הדין, כי נשים פודות עצמן בכסף בתמורה לגט

הדין שהבעל לא הוכיח את תביעתו, אין הוא יכול לאלץ אותה לשלם ב"פשרה" כספים נגד רצונה. היא גם ביקשה צו ביניים דחוף, שימנע את ביטול צו עיכוב היציאה של הבעל. בקשה זו התקבלה על ידי בג"ץ.

עורכת הדין בתיה כהנא דרור, מנכ"לית מבוי סתום, אמרה בעקבות ההחלטה: "לצערי אנו שוב נדרשות להילחם באמצעות בג"ץ בנוהג אשר כבר הפך לנורמה בבתי הדין, כי נשים פודות את עצמן בכסף בתמורה לגט. בכך פוגעת מדינת ישראל פגיעה אנושה בנשים, בזכותן לחירות ובזכות הקניין שלהן".

גליה וולוך, יו"ר נעמת, אמרה: "מעבר למקרה הפרטי, לעתירה הזאת יש השלכה מרחיקת לכת על זכויותיהן של מסורבות הגט והעגונות בישראל, אשר נפגעות שוב ושוב. נשים רבות מוצאות את עצמן כלואות בנישואיהן שנים רבות, ללא גט, והן גם מחויבות לשלם כספים רבים על לא עוול בכפן. זה מצב בלתי נסבל ואין לאפשר אותו. הגיע הזמן שנשים תפסקנה להיות בנות ערובה".איך תוכל לפעול?