התנשאות ונרדפות

ארבעה חרדים הורשעו בשחיתות וכולם שותקים

במאמר ב"כיכר השבת" יוצא עורך הדין דב הלברטל נגד ההימנעות מביקורת וההשתקה במגזר החרדי

מתחם הולילנד בירושלים. צילום: Adiel lo, wikipediaמתחם הולילנד בירושלים. צילום: Adiel lo, wikipedia

בין מורשעי פרשת הולילנד היו ארבעה חרדים, אבל בציבור החרדי לא נשמעה ולו מלה אחת של חשבון נפש, כותב עורך הדין החרדי דב הלברטל. "אנחנו תמיד צודקים. זה תמיד אנחנו מול האחרים, אנחנו והם. הם תמיד זדוניים, ואנחנו? מה יש לדבר, תמיד צודקים", הוא מוסיף במאמר באתר "כיכר השבת".

לדבריו, לפי הגישה החרדית גם ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופליאנסקי, אחד המורשעים, צדק. והוא לא רק צדק, אלא עשה מה שהיה צריך לעשות, שכן פעל לקידום מטרות חסד. "השופט פשוט שונא אשכנזים, שונא ספרדים, שונא חרדים. הוא סתם פרובוקטור", כותב הלברטל.

לדבריו, לופליאנסקי הוא מגדולי בעלי החסד באומה, אבל בפרשת הולילנד הוא טעה. "קורה שמועדים. אל תדון את האדם עד שתגיע למקומו ולניסיונותיו. והניסיונות והפיתויים שבשררה הם גדולים מאוד. הייתי קצת באותו מקום, ואני יודע", כותב הלברטל.

הבעיה היא שאצלנו אף פעם לא טועים. רק אחרים טועים. לכן נקבל את כל המורשעים בשירה וריקודים

"הבעיה היא שאצלנו אף פעם לא טועים. רק אחרים טועים. לכן נקבל את כל המורשעים בשירה וריקודים. ככל שעבירותיך הציבוריות יגדלו, כך תינשא גבוה יותר על כתפיים. כי הרי אתה סמל גדול יותר לנרדפות היהודית של כל הדורות".

הגישה הזאת נובעת מתחושת היבריס – החרדים הם עם סגולה, כל השאר נוצרו רק לשרתם. מן העבר השני, הם חיים בתחושת נרדפות מתמדת – כל מה שאינו תואם את עמדתם ואת השקפתם הוא שמד ואושוויץ. "עם התחושות המעורבות של התנשאות ונרדפות, הותרה הרצועה", טוען הלברטל.

דווקא על החרדים, כמגזר המרבה להטיף מוסר לאחרים, לשמש דוגמה לניקיון כפיים עילאי. כמגזר שהציפיות ממנו רבות, גם החובה המוטלת עליו גדולה, הוא מסכם.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?