תוספת "כריכה מפוארת"

תביעה: מועצות דתיות גובות אגרת כתובה שלא כחוק

עמותת עתים מבקשת להגיש תביעה ייצוגית נגד ארבע מועצות דתיות שגובות מזוגות תשלום נוסף, מעבר לסכום הקבוע בחוק

כתובה. צילום: ויקיפדיהכתובה. צילום: ויקיפדיה

ארבע מועצות דתיות גובות מזוגות המבקשים להינשא "אגרת כתובה" נוספת, מעבר לאגרת הרישום לנישואין שהן מוסמכות לגבות כחוק. אגרת הכתובה שגובה המועצה הדתית בחיפה היא 30 שקל, בגבעתיים גובים 60 שקל, בבת ים 70 שקל ובשדרות 50 שקל. חלק מהמועצות הדתיות האלה טוענות כי תוספת התשלום מיועדת לממן "כריכה מפוארת" או "כתובה מהודרת".

עמותת עתים הגישה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד המשרד לשירותי דת וארבע המועצות הדתיות האלה. העמותה תובעת החזר של למעלה מרבע מיליון שקל לזוגות שנרשמו לנישואין באותן מועצות בשנתיים האחרונות. הסכומים הנוספים נגבים בניגוד למידע שמפורסם באתר האינטרנט של המשרד לשירותי דת.

בידיעה ב-nrg מצוין שמתן כתובה הוא אחד השירותים שניתנים בתמורה לאגרת רישום נישואין. בבקשה לאישור התביעה הייצוגית, אשר הוגשה באמצעות עורכת הדין שרה וינברג, נטען כי "נוצר כיום מצב אבסורדי, שבו הליך הרישום לנישואין הופך

בגבעתיים גובים 60 שקל, בבת ים 70 שקל ובשדרות 50 שקל, כתוספת לאגרת רישום נישואין

למעין 'שוק' עבור כל שירות היכול לעניין את הזוג המבקש להינשא, ובמקרנו – עבור מכירת 'כתובות מהודרות' או 'כריכותיהן המפוארות'".

הרב ד"ר שאול פרבר, ראש עמותת עתים, אומר כי מדובר בהטעיה שיטתית של הזוגות המבקשים להינשא. "על אגרת הרישום לנישואין להיות אחידה לכל הרבנויות. לא ייתכן כי מועצה דתית כזו או אחרת מחליטה, על דעת עצמה ובניגוד לחוק, לגבות אגרה נוספת מבני זוג המבקשים להירשם לנישואין“, אמר הרב פרבר.

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה כי ”מאחר שהנושא הגיע לערכאות משפטיות, המשרד ישיב בין כותלי בית המשפט. עם זאת נציין, כי הגבייה אינה תקינה והמשרד יפעל להפסיק אותה בקרוב".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?