בכייה לדורות

עשרות מומחים לנושאים חרדיים לנתניהו: בטלו הסנקציות הפליליות

הפרופסורים ידידיה שטרן ומנחם פרידמן, האלוף עמי איילון, הסופרים דב אלבוים ואבירמה גולן ועוד עשרות מומחים ופעילים בכירים בנושאים חרדיים קוראים לממשלה ולקואליציה לא להטיל סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו

כנס של ראשי ישיבות ליטאיים נגד גיוס תלמידי הישיבות  בבני ברק 16.12.2013 צילום: גדעון מרקוביץ פלאש 90כנס של ראשי ישיבות ליטאיים נגד גיוס תלמידי הישיבות. צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

קבוצה של יותר מ-30 חוקרים, אנשי תקשורת, אישי ציבור ופעילים חברתיים, העוסקים ומתמחים בנושאים חרדיים, חתמו על מכתב הקורא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולראשי הקואליציה לסגת מיוזמת הסנקציות הפליליות לתלמידי הישיבות. החותמים, המהווים את רוב המומחים לנושאים חרדיים, מזהירים ש"היוזמה לא תשיג שוויון בנטל אלא תרחיק אותו, תביא לעצירת השתלבות החרדים, תוביל את המדינה לקרע חברתי ועלולה להיות בכייה לדורות". מאחורי יוזמת "מכתב המומחים" עומדת התקווה שההסכמה הרחבה בין אנשי המקצוע עשויה להשפיע על הקואליציה לסגת מהיוזמה המזיקה.

בין החותמים: סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' ידידיה שטרן, חלוץ חקר החברה החרדית פרופ' מנחם פרידמן ודיקן מכללת שערי משפט, פרופ' אביעד הכהן. כן חתמו ראש המרכז לחקר החברה החרדית במכון ירושלים לחקר ישראל, פרופ' עמירם גונן, וראש פרויקט "שילוב חרדים" במוסד שמואל נאמן של הטכניון, ד"ר ראובן גל. חתמו גם שורה של אנשי ציבור בולטים, ביניהם האלוף (מיל') עמי איילון, שהיה השר הממונה על השירות האזרחי, הסופרים דב אלבוים ואבירמה גולן ואנשי התקשורת אמנון לוי (מחבר הספר "החרדים") ושחר אילן (מחבר הספר "חרדים בע"מ").

וזה נוסח המכתב:

אנו קבוצת חוקרים, אנשי תקשורת, אישי ציבור ופעילים חברתיים, העוסקים ומתמחים בקשת רחבה של נושאים הקשורים למגזר החרדי, רואים בדאגה רבה את ההצעה להנהיג סנקציות פליליות כדי לאכוף שירות של תלמידי הישיבות.

גם אם צעד זה נראה צודק ושוויוני במבט ראשון, בפועל הוא יגרום רק נזק. בציבור החרדי החלו תהליכים איטיים של השתלבות בשירות צבאי ואזרחי ובעבודה. למדינה יש עניין לעודד ולהאיץ אותם, כדי להגדיל את השוויון ואת תרומת החרדים למשק ולביטחון.

מעצר תלמידי ישיבות לא רק שלא יביא לגיוסם – קיים חשש שהוא יוביל למרי אזרחי נגד הגיוס

חוק המבוסס על סנקציות פליליות יתפרש בעיני ציבור זה כהכרזת מלחמה על עולם הישיבות וכזלזול של רשויות המדינה בערך לימוד התורה. סביר שיגרום לעצירת ההשתלבות של האוכלוסייה החרדית ויוביל את המדינה לקרע חברתי חמור. מעצר תלמידי ישיבות לא רק שלא יביא לגיוסם – קיים חשש שהוא יוביל למרי אזרחי נגד הגיוס, להפגנות אלימות ולהוראה של רבנים שתאסור על כל גיוס.

במאבק כזה לא יהיו כל מנצחים, רק מפסידים. הוא לא ישיג שוויון בנטל, אלא ירחיק אותו. לכן הצעת החוק הנכונה תעניק תמריצים למי שיתגייס ויעודד גיוס, תשלול הטבות ממי שלא יעשה זאת וכך תעודד שירות ושילוב של כמה שיותר חרדים.

אנו קוראים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לראשי יש עתיד וישראל ביתנו ולחברי הכנסת כולם, לוותר על יוזמת הסנקציות הפליליות, שתשיג ההיפך ממטרתה ועלולה להיות בכייה לדורות.

את המכתב ארגן אילן, פרשן "הארץ" לשעבר, המכהן היום כסמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והופיע ו/או הגיש ניירות עמדה בכל הוועדות שעסקו בנושא שירות תלמידי הישיבות מאז ועדת טל. המכתב אינו קשור לעמותה ולא נעשה מטעמה.

המכתב אינו כולל שתי קבוצות של מומחים. קבוצה אחת הם הכתבים הנוכחיים לנושאי חרדים, שלא נעשו פניות אליהם כדי לא להעמידם במצב של ניגוד אינטרסים. הקבוצה השנייה היא מומחים ופעילים חרדים. פנייה לכמה מהם העלתה שיש תמיכה במכתב, אבל קושי לתמוך בו פומבית.

לידיעה ב-nrg

לידיעה בגלי צה"ל

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?