:רמיסת חוק בחסות הכנסת

חדו"ש - קבורת חוק המשתמטות מעשה נבלה, הונאה של הציבור

הכנסת הקימה ועדה לאישור תקנות שימנעו התחזות של נשים המקבלות פטור מטעמי דת, אבל התקנות לא אושרו קרוב לשנתיים

חיילות תזמורת צהל בצעדת ירושלים. 02102007. צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90חיילות תזמורת צה"ל בצעדת ירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90

התנגדות של הסיעות הדתיות בכנסת מונעת במשך כשנתיים אישור תקנות ליישום חוק האמור לצמצם השתמטות של נשים משירות צבאי. העיסוק בגיוס נשים ובהשתמטות של נשים מגיוס גובר בשנים האחרונות, לצד העיסוק באי גיוס חרדים.

לפי כתבה ב"הארץ", בצה"ל מעריכים שכרבע מהנשים המקבלות פטור מטעמי דת הן מתחזות. אשה שמבקשת לקבל פטור כזה צריכה לחתום על הצהרה שהיא שומרת שבת, שומרת כשרות ואינה רוצה לשרת בצה"ל – והפטור ניתן לה באופן אוטומטי. צעירות רבות מנצלות מצב זה ומצהירות שהן דתיות כדי לקבל פטור מגיוס – בעוד שבפועל אינן מקיימות אורח חיים דתי.

לפני כשנתיים התקבל תיקון 18 לחוק שירות ביטחון, שלפיו אם חדל להתקיים אחד התנאים שעליהם הצהירה אשה בעת קבלת הפטור (שמירת שבת או שמירת כשרות) בתוך שנתיים ממסירת התצהיר, עליה לדווח לשלטונות הצבא והם רשאים לגייסה. כדי ליישם את החוק החדש נדרשו תקנות ולשם אישורן הוקמה בכנסת ועדה, שבראשה עומד חבר הכנסת יריב לוין מהליכוד. הוועדה התכנסה רק פעם אחת ולא הגיעה להחלטות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עוד אורי רגב אמר בתגובה ש"קבורת חוק המשתמטות היא מעשה נבלה והונאה של הציבור". לדברי רגב, "לפני שנתיים חגגה הכנסת ולקחה קרדיט מלא על תיקון החוק, שלפיו ניתן יהיה להעמיד משתמטות לדין. היה ניתן לצפות שהיא תאשר את התקנות ברגע שהועברו אליה. קשה להעלות על הדעת סיבה אפשרית מדוע היא נמנעת מכך ומדוע היא מגינה על המשתמטות. אם עד לפני שנתיים אלפי נערות השתמטו בחסות פרצה בחוק, בשנתיים האחרונות הן רומסות

מנכ"ל חדו"ש: המחדל של חברי הכנסת חמור בהרבה, לאור העובדה שבמקביל הם דנים בהארכת שירות הבנות בצה״ל

את שלטון החוק ואת חובת הגיוס בחסות ישירה של הכנסת".

רגב ציין ש"קבורת חוק המשתמטות היא הוכחה נוספת עד כמה הקשר בין דת ופוליטיקה משחית. המחדל של חברי הכנסת חמור בהרבה, לאור העובדה שבמקביל הם דנים בהארכת שירות הבנות בצה״ל. זו דוגמה מובהקת לסוג המעשים שגורמים לכנסת לאבד כל אמון של הבוחרים. זה גם בדיוק סוג המקרים שמאלצים את בג"ץ להתערב בעבודת הכנסת. אם חברי הכנסת אינם רוצים שבג"ץ יחייב אותם להתכנס ולאשר את התקנות, כדאי שיעשו את עבודתם".

גם חברים בוועדה מתחו ביקורת על התנהלותה ודרשו לכנסה בדחיפות. ח"כ עמר בר־לב מהעבודה דרש מלוין לפני ארבעה חודשים לכנס את הוועדה, אך הוועדה לא כונסה. משרד הביטחון פנה ללוין כמה פעמים בשנה האחרונה, אבל עד כה לא נעשה מהלך לאישור התקנות.

מקור ביטחוני אמר: "עושים פה צחוק מהכנסת. ברור לגמרי שהדיונים מתעכבים בשל התנגדות פוליטית ליישום החוק". ראש אגף כוח האדם במטכ"ל, האלופה אורנה ברביבאי, מרבה להתלונן על "הקלות שבה ניתן לנשים פטור משירות. גם שני קודמיה בתפקיד, אבי זמיר ואלעזר שטרן, העלו טענות דומות. הם ושרי הביטחון האחרונים, אהוד ברק ומשה (בוגי) יעלון, טענו לא פעם שיש צורך לסתום את הפרצות שיוצר המצב החוקי הקיים. בכנסת הסבירו בתגובה כי העיכוב באישור התקנות הוא טכני בלבד.

"מלאכת הניסוח כבר כמעט והושלמה", אמר אחד מהם. "המאמצים ממוקדים כעת בהעברת חוק הגיוס. ברגע שתושלם ההצבעה עליו, נחזור לטפל גם בתקנות ונביאן לאישור, גם אם החרדים לא אוהבים את זה במיוחד".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?