חוק ההפך משוויון בנטל

הוקם מחדש מאהל הפראיירים. חדו"ש: זה חוק פטור, לא חוק גיוס

חברי הפורום לשוויון בנטל מוחים בתל אביב נגד החוק המתגבש בוועדת שקד: "50 אלף חרדים יקבלו פטור מלא"

מאהל הפראיירים שהוקם בתל אביב בדרישה לשוויון בנטל 26.01.2012 צילום: גדעון מרקוביץ פלאש 90מאהל הפראיירים בתל אביב, ינואר 2012. צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

כשנתיים אחרי המאבק שהביא לביטול חוק טל, בעקבות פסק דין של בג"ץ, חברי הפורום לשוויון בנטל הקימו שוב אוהל מחאה בגן ארלוזורוב בתל אביב. במקום "מאהל הפראיירים" מלפני שנתיים, הפעם מכונה האוהל "מאהל המשרתים".

"לצערי, אנחנו נאלצים להקים שוב את אוהל המשרתים – הפעם כמחאה על חוק הגיוס המתגבש בוועדת שקד", אמר איתי בן חורין, פעיל מרכזי במאבק למען גיוס שווה, לחדשות 2. "כשהקמנו כאן את האוהל לפני כשנתיים, פוליטיקאים רבים באו לחזק את ידינו, ופשוט גרו כאן – בהם גם מי שמתיימר להוביל היום את המאבק לשוויון בנטל, שר האוצר יאיר לפיד".

המאבק הפעם מתמקד בחוק הגיוס החדש, שמגבשת בכנסת ועדה בראשותה של איילת שקד מהבית היהודי. "שר האוצר בא ואומר שבחודש הבא תהיה כאן מהפכה – זה לא נכון", קבע שחר אילן, סמנכ"ל עמותת חדו"ש שמשתתף בישיבות ועדת שקד הפועלת לגבש את חוק הגיוס החדש. "החוק שדנים בו כעת בכנסת לא יביא שוויון בנטל. הוא גרוע מחוק טל. עובדים על הציבור בעיניים, כי החוק שהולך לעבור הוא ההפך משוויון בנטל".

אילן הוסיף: "הציבור לא מבין עדיין שמה שהולך לקרות בארבע השנים הקרובות זה שחרדים לא יתגייסו, אלא הולכים להיות משוחררים. מדובר למעשה על ריקון הבריכה: 50 אלף תלמידי ישיבות בני 18 ומעלה הולכים לקבל פטור מלא. לא גיוס, לא שוויון בנטל. זו המהפכה? הציבור לא מבין, אבל אנשי יש עתיד צריכים לדעת שבסוף הציבור יבין – ויהיה לזה מחיר פוליטי, רק שאז

מה שקורה פה זו הנצחה דרך החוק של אי השוויון ואנחנו נפסיק לעשות מילואים ונפסיק לשרת

יהיה מאוחר מדי. מי שחושב שבג"ץ יאשר פטור מלא לכל מי שלומד בישיבה, לכל בני ה-18 ומעלה, חי בסרט".

השותפים למחאה המתחדשת חלוקים בדעותיהם בנוגע לסעיפים מרכזיים בחוק המתגבש. למשל, אילו סנקציות יש להטיל על חרדי שלא יתייצב לשירות בצבא. אילן סבור כי סנקציות כלכליות הן הפתרון, ולא מאסר. נציג הפורום לשוויון בנטל, איתי בן חורין, הדגיש כי הסנקציות צריכות להיות "כפי שכתוב בחוק שירות ביטחון" – כלומר, עונש פלילי ומאסר למי שישתמט מגיוס.

מארגני המחאה אמרו במסיבת עיתונאים שכינסו, כי פעילותם בשנת 2012 נועדה להביא לשוויון בנטל – ולא לדחיית גיוסם של מרבית החרדים ולשירות בבתי חב"ד בניו דלהי. "הארץ" מצטט את יואב קיש, חבר מרכז הליכוד המשרת במילואים, שפנה ללפיד ואמר: "אתה הבטחת שוויון בנטל, ועכשיו ועדת שקד עושה חוק לי, חוק לחרדים וחוק לדתיים. מה שקורה פה זו הנצחה דרך החוק של אי השוויון ואנחנו נפסיק לעשות מילואים ונפסיק לשרת".

זהרה ברגר צור, דוברת הפורום לשוויון בנטל, מצוטטת ב-ynet: "בוועדת שקד נחתמה עסקה שבני ישיבות ההסדר ישרתו 17 חודשים בלבד והחרדים ביקשו שיחשבו אותם בתור מספר היעד של ישיבות ההסדר. כלומר, גיוס לא יהיה מהחוק הזה אלא אולי סידור עבודה לאברכים בני 24 בתנאים טובים".

לידיעה בחדשות 2

 לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?