מניעת סרבנות גט

יוזמת חוק: הרב יציע לבני הזוג לחתום הסכם קדם נישואין

לפי הצעת חוק שיזמה שרת המשפטים, ציפי לבני, בהסכם ייקבע כי בן זוג שיסרב לקבל או לתת גט יחויב בתשלום מזונות כל עוד הנישואין נמשכים

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שרת המשפטים, ציפי לבני, יוזמת הצעת חוק, שתחייב רושמי נישואים להציע לבני זוג לחתום על הסכם קדם נישואין. בהסכם זה ייאמר כי מי שיסרב לקבל או לתת גט יחויב בתשלום מזונות, כל עוד הנישואים נמשכים. משרד המשפטים הפיץ אתמול את תזכיר הצעת החוק, לקבלת תגובות.

"המצב הנוכחי, שבו נשים עלולות למצוא עצמן מוחזקות בשבי בעליהן ומוותרות על זכויות המגיעות להן רק על-מנת להשתחרר מעול הנישואין – מצב שלצערי איננו תיאורטי, אלא קורה ליותר מדי נשים – הוא מצב שלא יכול להימשך במדינה דמוקרטית", אמרה לבני לפי אתר סרוגים. "חוק זה יתקן את העיוות, ויבטיח שחוקי היהדות לא יקבלו פרשנות צרה ומחמירה ולא ינוצלו לרעה ולא יפגעו בנשים. הסכם בין אוהבים המבטיח כי גם אם יפסיקו לאהוב, לא יהפכו לאויבים. פתרון נכון, הוגן וראוי במדינה יהודית ודמוקרטית".

לבני: זה הסכם בין אוהבים המבטיח כי גם אם יפסיקו לאהוב, לא יהפכו לאויבים

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "'הסכם קדם נישואין' הונהג על-ידי רבנים גדולים בתורה בארץ ובעולם. ההסכם נערך על ידי בני הזוג לפני הקידושין, ובו הם מסכימים שאם במהלך הנישואין יודיע אחד מהם לבן זוגו על רצונו להיפרד, משחלפה תקופה שנקבעה בהסכם והם לא הגיעו להסדר ביניהם ולא האריכו את התקופה, בן הזוג שהודיע על רצונו להיפרד זכאי למזונות מבן זוגו בסכום שנקבע בהסכם כל עוד הם ממשיכים להיות נשואים".

לפי דיווח ב-News1, החוק המוצע קובע תקופה של שישה חודשים, שבה בן הזוג שקיבל את ההודעה יוכל לנסות ולהגיע להסדר עם בן זוגו בדרכי שלום, באמצעות בקשה ליישוב סכסוך בבית המשפט לענייני משפחה או על-ידי גישור.

לידיעה ב-News1

לידיעה באתר סרוגיםאיך תוכל לפעול?