חציית קווים

4.5 שנות מאסר לאיש נטורי קרתא שהציע לרגל לאיראן

לפני כשלוש שנים נפגש יצחק ברגל עם נציגים איראנים בברלין והציע להעביר להם מידע מודיעיני על ישראל

הפגנה של נטורי קרתא בחו''ל. צילום: wikipediaהפגנה של נטורי קרתא בחו''ל. צילום: wikipedia

עונש של ארבע שנים וחצי מאסר הוטל על יצחק ברגל, איש נטורי קרתא, שהורשע בריגול לטובת איראן. בית המשפט המחוזי בירושלים גזר עליו גם שלוש שנות מאסר על תנאי.

ברגל, אב לשמונה ילדים המתגורר במאה שערים, חזר בתשובה לפני 20 שנה. לדברי מכריו, הוא מחזיק בעמדות אנטי-ציוניות קיצוניות ובעבר היו שמועות כי ביקר באיראן. בפרסומים פנימיים של נטורי קרתא, שהגיעו לידי "הארץ", טוענים כי מדובר ב"עלילה", אבל רוב אנשי הזרם האנטי-ציוני מסרבים להתייחס לפרשה.

לפי כתב האישום, בינואר 2011 טס ברגל לגרמניה כדי להיפגש עם נציגים איראנים בשגרירות איראן בברלין. הוא פגש שלושה איראנים והציע להם לאסוף מודיעין על ישראל ולהעבירו לידיהם. הוא מתח ביקורת על איראן, שאינה מצליחה לשמור על

ברגל אמר לנציגים האיראנים שהוא מוכן לרצוח ציוני

אנשיה מהתנקשויות מצד ישראל, ואמר לנציגים האיראנים שהוא מוכן לרצוח ציוני.

ברגל הודה באישומים שיוחסו לו בעסקת טיעון. הוא משתייך לנטורי קרתא, זרם שמהווה אופוזיציה קנאית אפילו לחוגי "העדה החרדית". נטורי קרתא עצמה התפלגה בשנים האחרונות לשלושה פלגים. ברגל שייך לפלג הקנאי פחות, "תורה ויראה". שם גם התחנכו ילדיו.

הפלג העיקרי השני, שסביב בית המדרש "אוהל שרה", נתן חסות לקומץ פעילים מניו יורק ולונדון שביקרו באיראן בשנת 2006 בוועידת הכחשת השואה שכינס נשיא איראן אז, מחמוד אחמדינג'אד. מאז אותו ביקור, הקהילה נחצתה לשניים: אנשי "תורה ויראה" סבורים כי ההשתתפות בוועידה היתה חציית קו אדום.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?