אחרי לנח"ל

15 שנה לנח"ל החרדי: צה"ל פותח גדנ"ע חרדי

בגדוד החרדי "נצח יהודה" שירתו למעלה מ-5,000 חיילים. כיום בוחנים בצבא פתיחת גדוד חרדי נוסף

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ. אביר סולטאן, פלאש 90

גדוד "נצח יהודה", הנח"ל החרדי, ציין אתמול 15 שנים להקמתו. מייסד הגדוד היה תת אלוף בדימוס יהודה דובדבני, שהיה ראש האגף החברתי-ביטחוני במשרד הביטחון בסוף שנות ה-90. במחזור הראשון גויסו 31 חיילים ובצה"ל החליטו שהם יהיו צנחנים. "בהתחלה זה נראה כמו פנטזיה", אמר לוואלה אודי דרור, ראש תחום גיוס במשרד הביטחון, שמלווה את הפרויקט מיומו הראשון. לדברי דרור, מאז התגייסו לנח"ל החרדי למעלה מ-5,000 חרדים.

רוב בוגרי הגדוד למדו באקדמיה או רכשו מקצוע והצטרפו לשוק העבודה, אבל חלקם הגדול נשארו בקהילה החרדית. "זו ההצלחה האמיתית, כי הצלחנו לשמור על צביונם החרדי", אומר דרור.

בשנת 2001, שנתיים אחרי פתיחת המסלול הקרבי לחרדים, הוחלט בצה"ל להקים גדוד נח"ל חרדי בעקבות עלייה חדה בגיוס החרדים. גדוד הנח"ל החרדי שובץ בחטיבת כפיר. בשנת 2009

אנחנו מרחיבים את ההשקעה שלנו בגיוס אקטיבי ופנייה לישיבות שעד היום לא שיתפנו איתן פעולה

הוקם גדוד מילואים חרדי ובשנת 2013 נשבר שיא הגיוס – 819 לוחמים הצטרפו לגדוד הנח"ל החרדי והם זכו בפרס הרמטכ"ל לראשונה מאז הקמת הגדוד.

דרור אומר עוד, כי בצבא מעוניינים להקים גדוד חרדי נוסף. "אנחנו כרגע בוחנים את שילובו של הגדוד באחת מחטיבות החי"ר. זה יכול להיות בגבעתי, כפיר או צנחנים. אנחנו עובדים על זה קשה ומרחיבים את ההשקעה שלנו בגיוס אקטיבי ופנייה לישיבות שעד היום לא שיתפנו איתן פעולה. הקמנו מכינה קדם צבאית חרדית, גדנ"ע חרדי ואנחנו מממנים קבוצות בתנועת 'אחרי' לחרדים בבני ברק, ירושלים ובית שמש".

לדבריו, החיילים החרדים משרתים בצורה מכובדת בחטיבת כפיר. בכל מחזור יוצאים 30 לוחמים חרדים לקורס מ"כים. "לא ראיתי שפתחו להם מסלול מיוחד. הם משתלבים בהכשרה הקיימת. בבה"ד 1 יש במחזור הנוכחי 14 צוערים. מדובר במספר שיא. זו גאווה לכולנו. אנחנו ממשיכים להשקיע בגדוד והוא מחזיר בתוצאות גבוהות".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?