חזרה לזרועות המדינה

הסכם על פיקוח ולימודי ליבה ברשת החינוך של ש"ס

מעיין החינוך התורני תקבל תקצוב מלא בתמורה להסכמתה לפיקוח, כדי להתמודד עם המצוקה הכספית שבה היא נמצאת

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בהסכם שחתמה עם משרד החינוך ומשרד האוצר מתחייבת מעיין החינוך התורני, רשת החינוך של ש"ס, להכניס לימודי ליבה לכל מוסדותיה. הרשת גם מתחייבת שמוסדותיה יהיה תחת פיקוח מלא של משרד החינוך. "ידיעות אחרונות" דיווח שבתמורה תמשיך מעיין החינוך התורני לקבל תקצוב מהמדינה.

ההסכם קובע כי רשת החינוך של ש"ס תהיה כפופה באופן מלא למשרד החינוך ולכללי החינוך הממלכתי, הן מבחינת תוכני הלימוד והן מבחינת הניהול הכספי. ב"ידיעות אחרונות" נכתב כי על ההסכם חתמו מנכ"ל רשת החינוך, יוסי בוסו, החשבת הכללית וראש אגף תקציבים במשרד האוצר וכן מנהל המחוז החרדי הציבורי במשרד החינוך.

"כיכר השבת" מציין כי בחתימה על ההסכם הפקיעה הרשת מעצמה את האוטונומיה שהיתה לה עד כה בכל הנוגע לתוכני הלימוד במוסדותיה ולניהולם הכספי. בכל הנוגע לתוכני הלימוד התורניים תשמור מעיין החינוך התורני על אוטונומיה.

בדו"ח של החשבת הכללית נחשפו תשלומי שכר פיקטיביים, העסקת קרובים, תשלום שכר לעובדים שלא עבדו ברשת ומחדלים נוספים

באחרונה נמצאת רשת החינוך של ש"ס במצב כלכלי קשה. משכורות לא שולמו למורים וחלקם אף הפגינו במשרדי הרשת בירושלים. למעיין החינוך התורני משתייכים 173 מוסדות, שבהם כ-35 אלף תלמידים. הרשת סיימה את שנת 2012 בגירעון תקציבי של 10 מיליון שקל. עובדי הרשת עשויים ליהנות מהמהלך, מאחר שעד כה הם קיבלו משכורת נמוכה משל עמיתיהם במערכת החינוך הציבורית.

ההסכם עם משרד החינוך ומשרד האוצר נחתם בעקבות דו"ח ביקורת חמור שפרסמה החשבת הכללית באוצר על הרשת לפני כחצי שנה. בדו"ח הביקורת נחשפו תשלומי שכר פיקטיביים, הסטת תקציב לחינוך מיוחד לטובת תשלומי שכר למקורבים, העסקת קרובי משפחה, הפעלת כיתות עם תלמידים בודדים, תשלום שכר לעובדים שלא עבדו ברשת, תשלום פיצויים שלא כחוק, מינהל לא תקין ועוד שורת מחדלים.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?