קשורים לתמיד

כניעה לוועדת הרבנים: חברות הסלולר מונעות ניוד טלפונים כשרים

כ-600 בעלי הקווים הסלולריים הכשרים אינם יכולים לעבור מחברה ותיקה ויקרה לאחת החברות החדשות והזולות

טלפונים סלולריים כשרים. צילום: ברי''א, ויקיפדיהטלפונים סלולריים כשרים. צילום: ברי''א, ויקיפדיה

חרדים ודתיים שברשותם טלפון סלולרי "כשר" אינם יכולים לעבור לחברות הסלולריות החדשות והזולות, מפני שוועדת הרבנים – הגוף המאשר שימוש בטלפונים ובקווים סלולריים – אינה מאפשרת את המעבר.

י', המתגורר ביישוב סמוך לירושלים, מחזיק בקו כשר זה כמה שנים. הקו מאפשר בעיקר לקבל שיחות ולהתקשר וכולל עוד כמה פונקציות מוגבלות במיוחד. הוא משלם לחברת סלקום על החזקת הקו.

לחדשות 2 סיפר י' על הלחץ החברתי להשתמש בטלפונים כשרים בחברה החרדית. לדבריו, אם אדם אינו מחזיק קו טלפון כשר, "לא נותנים לבניו לעלות לתורה במסגרת המקובלת, לא מקבלים את ילדיו למוסדות נחשבים ועוד סנקציות דומות". י' מספר על התסכול מהמצב ומציין כי הדבר אינו יכול להמשיך כך: "הכל היה טוב ויפה עד שהגיעה מהפכת התקשורת הסלולרית בתקופה האחרונה, האפשרות לנייד מספר, כפי שקבע משרד התקשורת, מאפשרת לאדם להיות בעל בית על מספרו ולעבור לחברה אחרת אם הוא חפץ בכך".

י' רצה לעבור לחברה סלולרית חדשה, מתוך ציפייה לקבל שירותים מתקדמים יותר ולשלם פחות בעד הקו, בלי לוותר על

אם אדם אינו מחזיק קו כשר, לא נותנים לבניו לעלות לתורה במסגרת המקובלת, לא מקבלים את ילדיו למוסדות נחשבים ועוד

מספרו המוכר. הוא גילה כי הדבר אינו אפשרי. "בחברות החדשות אין מסלול כשר, כך שאתה לא יכול לעבור אל החברות האלה", אמר י'. "יש כאן סינון של הוועדה. כך הם יודעים בדיוק מי מחזיק באיזה קו".

בחברות הסלולריות החדשות אי אפשר לקבל קו כשר ואי אפשר לנייד קווים קיימים אליהן. בישראל יש כ-600 אלף מספרים כשרים, שרובם ככולם מרוכזים בחברות הסלולר הגדולות והוותיקות.

מהוט מובייל נמסר בתגובה: "איננו מציעים קו כשר ובהתאם לסיכום עם ועדת הרבנים לתקשורת, לא ניתן לנייד מספרים כשרים לחברה".

מגולן טלקום נמסר בתגובה: "בגולן טלקום כל הניודים פתוחים. החברות הוותיקות עוצרות ניודים של מספרים כשרים מהן לגולן טלקום".

במשרד התקשורת אמרו: "כל לקוח שיבקש להתנייד עם מספרו יוכל לעשות זאת. נקודה. משרד התקשורת יאכוף ללא פשרות כל פגיעה בעיקרון חשוב זה".

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?