חומר נפץ קדוש

לפיד חתם: קבר הרשב"י יופקע ויועבר לניהול המדינה

שר האוצר קיבל המלצות של ועדה ממשלתית, שקבעה כי הפקעת האתר תהיה הפתרון המיטבי למצב המורכב בקבר

מתחם קבר הרשב''י במירון. צילום: Bukvoed, wikipediaמתחם קבר הרשב''י במירון. צילום: Bukvoed, wikipedia

שר האצר, יאיר לפיד, חתם על צו להפקעת אתר קברו של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון. האתר ינוהל מעתה על ידי חברה ממשלתית. לפיד הדגיש כי אין בכוונת הממשלה לשנות את אופיו של המקום או למנוע את קדושתו.

לחתימה על הצו קדמו שנים של סכסוכים משפטיים בנוגע לבעלות על האתר, שאליו מגיעים כמיליון וחצי מבקרים בשנה. בעבר איימו גופים חרדיים, שהפקעת הקבר מההקדש (נכסים המנוהלים על ידי גופי דת) עשויה להצית חומר נפץ דתי וחברתי.

"כלכליסט" מציין כי הסכסוך בנוגע לבעלות על הקרקע שבה מצוי קבר הרשב"י החל בשנות הארבעים של המאה הקודמת. באותו עשור רשמו שלטונות המנדט אחת משתי החלקות שבהן מצוי הקבר על שם גופי ההקדש האשכנזי. בשנות השמונים נרשמה החלקה הנוספת על שם גופי ההקדש הספרדי.

בשנים האחרונות קידמה הממשלה תוכנית בנייה במתחם, כדי להפוך אותו לאתר תיירות ולהחזיר את הקרקע לרשות המדינה. לפני חמש שנים מתח מבקר המדינה אז, מיכה לינדנשטראוס, ביקורת על ההיערכות לחגיגות ל"ג בעומר במתחם. "ריבוי

המבקר לינדנשטראוס: רמת התחזוקה של מבנה רשב"י נמוכה ואינה הולמת את קדושת המקום

המחלוקות והתביעות המשפטיות על הבעלות על מתחם רשב"י ועל ניהולו מונע זה שנים רבות הפעלה יעילה ותקינה של המתחם ומקשה את פיתוחו", כתב המבקר. "רמת התחזוקה של מבנה רשב"י נמוכה ואינה הולמת את קדושת המקום".

על צו להפקעת האתר חתם לפני כשנתיים שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ. לאחר החתימה החלו גופים חרדיים להיאבק על האתר, בשל חשש משינוי בצביונו. "אוי לנו שקודש הקודשים יהפוך למערת פריצים", נכתב באחד הפשקווילים שפורסמו אז. "אנו מוחים נמרצות ודורשים בכל תוקף לבטל את ההפקעה השרירותית".

הוועדה המייעצת להפקעות לשר האוצר דנה בסוגיה זמן רב, ולפני כחמישה חודשים המליצה לדחות את כל ההתנגדויות שהגישו לה נאמני ההקדש. הוועדה כתבה, בין השאר, כי הפקעת האתר "תאפשר פתרון מיטבי למציאות הקיימת והמורכבת המעיבה על הנעשה כיום". עתה חתם שר האוצר על צו ההפקעה.

עו"ד צבי שוב, המייצג עם פרופ' אהרן נמדר חלק מההקדשים, אמר לאחר שהמלצות הוועדה פורסמו: "הפקעה של מקום קדוש מהווה תקדים מסוכן לדתות השונות".

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?