להחזקת התורה

קרן שיזם הרב פינטו תממן אלפיים אברכים בפריפריה

"הקרן להחזקת אברכי הכוללים בישראל" תתמוך בכוללים שאינם שייכים לרשת מוכרת ואינם ממוקמים בערים החרדיות הגדולות

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל חרדי בקרוואן במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, מודיעין עילית

רבי יאשיהו פינטו יזם הקמת קרן, שתעניק תמיכה לכאלפיים אברכים. האתר "בחדרי חרדים" מדווח כי בשבוע שעבר כינס פינטו כ-30 בעלי הון בניו יורק והודיע להם על הקמת הקרן, שהוא עצמו יהיה נשיאה.

מקורביו של פינטו אמרו כי הקרן נועדה לממן כאלפיים אברכים בתקופת פעילותה הראשונה. בראש הקרן תעמוד ועדה של חמישה רבנים, שתבחן בקשות לתמיכה שיוגשו לה. הוועדה תקבע אילו כוללים יקבלו תמיכה על פי קריטריונים שקבע פינטו.

הקרן, שמכונה "הקרן להחזקת אברכי הכוללים בישראל", תתמוך בכוללים שאינם שייכים לרשת מוכרת ואינם ממוקמים בערים החרדיות הגדולות. בשלב ראשון הושם דגש על סיוע לכוללים בפריפריה, המתקשים לתת לאברכים בסיס לקיום מכובד. האברכים הלומדים בכוללים האלה יקדישו שעה נוספת בכל יום ללימוד ספר הזוהר.

פינטו הדגיש כי אינו מבקש להעביר תרומות ממוסדות אחרים לקרן החדשה

כולל שיעמוד בתנאים שקבעה הקרן ייתן מלגה של אלף שקל לאברך. הכולל עצמו יקבל מהקרן אלף שקל לכל אברך המקבל מלגה.

בישיבה במנהטן שבה הודיע פינטו על הקמת הקרן נאסף סכום ראשוני מכובד. "אנשים מוכנים לתרום לכל דבר – רק לא להחזקת תורה. זה מחייב אותנו להפנות את כספי הצדקה לאברכי כוללים", אמר פינטו למתכנסים, שהתחייבו להעביר סכומי גדולים לקרן. הוא הדגיש כי אינו מבקש להעביר תרומות ממוסדות אחרים לקרן החדשה, אלא להמשיך לתרום למוסדות שונים ולהפנות לקרן החדשה כסף שמיועד לה.

פינטו בא השבוע לישראל, כדי לשתף רבנים בכירים ביוזמה החדשה. הוא גם קרא לחסידיו בישראל לסייע להחזקת האברכים.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?