אישור כניסה

פקודה חדשה: אנשי דת אזרחיים יוכלו לבקר בבסיסי צה"ל בתיאום עם הרבצ"ר

אנשי חב"ד, רבנים ואנשי דת נכנסו עד עתה לבסיסי הצבא בלי שנדרשו לאישור

חייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. צילום'' מ. אלפסי, ויקיפדיהחייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. צילום: מ. אלפסי, ויקיפדיה

אנשי דת ונציגים של גופים דתיים יוכלו לבקר בבסיסים של צה"ל רק באישור הרב הצבאי הראשי. הפקודה הקודמת להסדרת ביקורים ביחידות צה"ל לא התייחסה לאישור ביקורים של רבנים או אנשי דת לבסיסים. בידיעה ב"הארץ" נכתב כי הפקודה עסקה רק בביקוריהם של בכירי המדינה – הנשיא, ראש הממשלה ושר הביטחון, שגרירים ואורחים רשמיים של מדינת ישראל, אורחים מחו"ל ואזרחים מהארץ.

בפקודה החדשה נקבע שביקורים של אנשי דת, למעט הרבנים הראשיים לישראל, יהיו באישורו של הרבצ"ר. הודעה על שינוי הפקודה פורסמה אתמול באתר צה"ל.

עד עתה נכנסו בכל חג לבסיסי הצבא "טנקי מצוות" של חב"ד, ואנשיהם חילקו לחיילים מתנות ועלוני תורה. באתר חב"ד נכתב, למשל, שבחג סוכות האחרון למעלה מעשרת אלפים חיילים בירכו על ארבעת המינים במסגרת פעילות הרבנים.

בחג סוכות האחרון למעלה מעשרת אלפים חיילים בירכו על ארבעת המינים

במבצעים האחרונים של הצבא ברצועת עזה – מבצע "עמוד ענן" אשתקד ומבצע "עופרת יצוקה" בסוף 2008 – הגיעו לשטחי הכינוס של הכוחות רבנים ואנשי דת, כדי לאפשר לחיילים להניח תפילין או לחלק להם דברי תורה. על אזרחים ועיתונאים נאסרה הכניסה לשטחי הכינוס.

בניסיון למנוע כניסה של אנשי דת לבסיסי צה"ל הציע ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ ליזום חוק להגבלת פעולות מיסיונריות של אנשי דת בצה"ל ובמשטרה. הכנסת דחתה את הצעתו.

בינואר 2012, בעקבות פרשת שירת הנשים בצה"ל, קיבל הרמטכ"ל בני גנץ את המלצות צוות "השירות המשותף". לפי ההמלצות, כניסתם של רבנים, ראשי ישיבות ומכינות לפגישות עם תלמידיהם החיילים תאושר מבעוד מועד על ידי הרב הראשי לצה"ל. בכל מפגש כזה יהיה נוכח נציג הרבנות הצבאית.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?