מו"מ מתקדם

דיווח: מגעים לפשרה – ליבה חלקית תמורת בתי"ס קטנים

מסתמן שהחרדים ילמדו תוכנית ליבה חלקית ויקבלו 75% מימון מהמדינה

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

במשא ומתן מתקדם שמנהל משרד החינוך עם מוסדות הלימוד החרדיים מתגבשת פשרה, שלפיה יסכימו החרדים ללמד לימודי ליבה בבתי הספר היסודיים. לפי דיווח ב-"TheMarker", בבתי הספר החרדיים ילמדו תוכנית ליבה חלקית, ובתמורה יקבלו 75% מימון מהמדינה. משרד החינוך, בראשות שר החינוך שי פירון, שוקל לאפשר לחרדים לפתוח בתי ספר קטנים, שבכל אחד מהם ילמדו 150 עד 200 תלמידים.

כיום מקבלים בתי הספר החרדיים בין 55% ל-75% מהמימון שניתן לבתי הספר הממלכתיים. בתי הספר החרדיים מתחייבים ללמד בין 55% ל-75% מלימודי הליבה, אבל בפועל אינם עושים זאת. לפי ההצעה המתגבשת, בתי הספר החרדיים יקבלו רק 35% מהתקציב, אם לא יסכימו ללמד מקצועות ליבה. כדי להימנע ממשבר תקציבי, בתי הספר החרדיים מסכימים ללמד לימודי ליבה חלקיים.

בתמורה להסכמתם ללמד לימודי ליבה דורשים החרדים הכרה בזכות של כל קהילה חרדית לפתוח בית ספר משלה. המשמעות

לפי ההצעה המתגבשת, בתי הספר החרדיים יקבלו רק 35% מהתקציב, אם לא יסכימו ללמד מקצועות ליבה

היא הכרה בבתי ספר קטנים מאוד.

הצעת הפשרה של משרד החינוך שנויה במחלוקת. אנשי מקצוע בתחום החינוך סבורים שבתי ספר קטנים מאוד יקרים מאוד ובנוסף קשה מאוד לפקח עליהם.

במשרד החינוך מודים כי הפשרה המתגבשת בעייתית. עם זאת, עקב הרגישות של לימודי הליבה במגזר החרדי, במשרד רואים בה מחיר סביר בתמורה לקבלת ההסכמה החרדית ללימודי ליבה.

משרד החינוך גם ממשיך לנהל משא ומתן מתקדם עם המוסדות החרדיים, ובעיקר עם החינוך העצמאי ומעיין החינוך התורני, כדי להעביר את גני הילדים של רשתות אלה לניהול מלא של המשרד או של הרשויות המקומיות. צעד זה יהפוך את הגנים לחלק ממערכת החינוך החרדית־הממלכתית, שמשרד החינוך עמל על הקמתה.

 לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?