ספרים לגברים בלבד

ירושלים: הדרה בספרייה בחסות העירייה

ספרייה עירונית ברחוב ירמיהו בירושלים אינה מקצה כלל שעות קבלה לנשים

ספרייה תורנית בבני ברק. צילום: David, wikipediaספרייה תורנית בבני ברק (צילום אילוסטרציה). צילום: David, wikipedia

ספרייה תורנית, שפועלת בבניין של עיריית ירושלים, אינה מאפשרת כלל כניסה של נשים אליה. כך עולה מדו"ח של מבקרת עיריית ירושלים, שפורסם אתמול.

הספרייה התורנית, שממוקמת ברחוב ירמיהו 60, היא נכס עירוני המחולק לשניים. בחלק השני של הבניין פועל בית כנסת. לשני המוסדות יש כניסה משותפת. בשעות היום פועל בית הכנסת ככולל (ישיבה לגברים נשואים).

מבקרת עיריית ירושלים, מלכה דרור, בדקה את הנעשה בספרייה בעקבות תלונות של אזרחים. בדו"ח כתבה המבקרת כי בכל הספריות התורניות יש שעות קבלה נפרדות לנשים ולגברים, ואילו בספרייה התורנית ברחוב ירמיהו אין כלל שעות כניסה לנשים. בספרייה הזאת אין גם ספרי קריאה לנשים ולנערות.

מבקרת העירייה: פתיחת ספרייה ציבורית רק לגברים מהווה אפליה אסורה לפי הדין

במסקנות הדו"ח נכתב: "הפעלת ספרייה עירונית לגברים בלבד מהווה פגיעה בשוויון בין המינים ועלולה לפגוע בתדמית העירייה. בהתאם לחוות דעת משפטית, פתיחת ספרייה ציבורית רק לגברים מהווה אפליה אסורה לפי הדין".

ב-ynet נכתב כי לדברי המבקרת, ההחלטה למקם באותו מבנה ספרייה ובית כנסת היתה שגויה. "הביקורת סבורה כי ניתן היה להבין מאופי הפעילות המיועדת למגזר הדתי שלא ניתן לשכן ספרייה המיועדת לכלל האוכלוסייה, ובכלל זה לנערות ונשים, בכפיפה אחת עם בית כנסת". לדבריה, "החלטה זו הביאה בפועל למצב שבו שירות עירוני פועל בניגוד לחוק".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?