האטה בצמיחה

פלוג: ללא שילוב חרדים וערביות בשוק העבודה יאבד המשק 1.3% מהתוצר

נגידת בנק ישראל אמרה בוועידת ראש הממשלה לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים, כי יש לשפר את המיומנות של חרדים המשתלבים בעבודה, כדי לשפר את הפריון

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. צילום: Yaeli778, wikipediaנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. צילום: Yaeli778, wikipedia

"ללא השתלבות של נשים ערביות וגברים חרדים בשוק העבודה ולאור הזדקנות האוכלוסייה, המשק הישראלי יאבד כל שנה 1.3% מהתוצר שלו", אמרה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, בנאום הפומבי הראשון שנשאה מאז מונתה לתפקיד.

"אם מסתכלים קדימה, שתי האוכלוסיות ששיעור ההשתלבות שלהן בתעסוקה נמוך במיוחד הן גברים חרדים ונשים ערביות", אמרה פלוג. "רק 29% מהנשים הערביות עובדות. ההשתלבות המוגבלת הזו מעיבה על האפשרות של המשק לצמוח בקצבים גבוהים גם בעתיד".

לדבריה, אם מוסיפים להשתתפות הנמוכה בשוק העבודה של נשים ערביות וגברים חרדים את ההזדקנות הצפויה של האוכלוסייה, "ביחד כל התופעות הללו יגרעו 1.3% משיעור הצמיחה העתידי בטווח הארוך. צריך לציין גם שהאוכלוסיות הללו מתאפיינות ברמת פריון ושכר נמוכה". לדבריה, מכאן עולה שאין להסתפק בשילוב הגברים החרדים והנשים הערביות בעבודה, ויש לשפר את המיומנויות שלהם. שילוב עובדים מיומנים פירושו העלאת התוצר לעובד.

ההשתלבות המוגבלת מעיבה על האפשרות של המשק לצמוח בקצבים גבוהים גם בעתיד

פלוג דיברה בוועידת ראש הממשלה לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים, שהתקיימה באוניברסיטת תל אביב. "כלכליסט" מדווח כי בוועידה נשאו דברים גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, יאיר לפיד, שר הכלכלה, נפתלי בנט, שר השיכון, אורי אריאל, ושר החינוך, שי פירון.

לדברי הנגידה, מצב המשק הישראלי טוב יחסית כיום, אבל "קצב העלייה של הפריון אצלנו, כלומר כמה עובד מייצר לשעה, הוא מתון יחסית למדינות המפותחות והפער בפריון בינינו לבינן רק הולך וגדל... זה משתקף בכך שהפריון לא מקדם אותנו בסגירת הפערים של התוצר לנפש ביחס למדינות המפותחות".

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?