בתוואי של שרנסקי

נשות הכותל דורשות: שיתוף בניהול הרחבה

במסמך שהגישו למזכיר הממשלה דורשות נשות הכותל גם לקבל תקציב זהה לתקציב שניתן לרחבת הכותל הקיימת

נשים חרדיות מוחות ברחבת הכותל נגד תפילת נשות הכותל. 08-07-2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90נשים חרדיות מוחות נגד תפילת נשות הכותל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נשות הכותל הציגו אתמול מסמך דרישות שהגישו למזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט. חברות הארגון שינו לאחרונה את גישתן וכעת הן מקבלות את התוכנית שגיבש יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי. לפי התוכנית, מתחם האתר הקדוש יעבור שינוי מסיבי כדי לאפשר לכל הזרמים ביהדות להתפלל בו.

נשות הכותל, מדווח "הארץ", הסכימו לוותר על הדרישה שהציגו בעקביות במשך שנים, להתפלל בעזרת הנשים ברחבה המרכזית כשהן עטורות תפילין ועטופות בטליתות. הן ויתרו על דרישתן אף על פי שהשנה אישר אותה בית המשפט המחוזי בירושלים. בטווח הארוך תישאר רחבת הכותל המרכזית בעלת אופי אורתודוקסי, ואילו נשות הכותל יעברו להתפלל במתחם קשת רובינסון, קטע דרומי של הכותל המערבי המבודד מרחבת התפילה.

לאחר מחלוקת פנימית קשה הסכימו נשות הכותל לתוואי שהציע שרנסקי. לפי הצעתו, בכניסה לכותל יהיו שני מפלסים – אחד יוביל לרחבת התפילה האורתודוקסית הקיימת, ואחד יוביל לרחבה השוויונית בכותל הדרומי (שתיקרא "עזרת ישראל").

נעבור לעזרת ישראל אך ורק כשתתמלא ותמומש אחרונת הדרישות שהצגנו לממשלה

עם זאת, נשות הכותל הוסיפו כמה דרישות. הן אמרו כי לא יסכימו למתווה ללא קבלה מלאה ומימוש של דרישותיהן. לדבריהן, עד שלא תושלם הקמת עזרת ישראל הן ימשיכו להתפלל בעזרת הנשים. "עד שאחרון התנאים יתממש במלואו אנחנו לא עוזבות את עזרת הנשים", אמרה יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, "ככה, גם אם הממשלה תיפול או תהיה רעידת אדמה, אנחנו נשארות בעזרת הנשים. נעבור לעזרת ישראל אך ורק כשתתמלא ותמומש אחרונת הדרישות שהצגנו לממשלה".

במסמך שהגישו למנדלבליט דורשות נשות הכותל גם להיות שותפות משמעותית בניהולה של עזרת ישראל, כך שלפחות שליש מהנהלת האתר החדש תהיה מטעם ארגון נשות הכותל. דרישה נוספת היא שהתקציב שתקצה הממשלה לאתר החדש יהיה לפחות דומה לתקציב הרחבה הקיימת. הן דורשות גם שהרחבה העליונה הקיימת, הצמודה לרחבת התפילה ומכונה "רחבת הטקסים", תופקע משליטתו של רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ'.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?