הפרדה בפקודה

בצה"ל מקימים בסיס הדרכה "נקי מנשים" לחרדים

תלונות של חיילים חרדים על בעיות צניעות בתקופת הטירונות, הביאו לבקמת בסיס שבו לא יהיו נשים

השר יעקב פרי מ''יש עתיד'' יו''ר ועדת השרים לגיבוש חוק השוויון בנטל פוגש חיילים חרדים בבסיס חיל האויר תל נוף. 23.04.2013 צילום: יוסי זליגר פלאש 90השר יעקב פרי מ''יש עתיד'' עם חיילים חרדים בבסיס חיל האוויר תל נוף. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בעקבות הגידול בגיוס החרדים, ובשעה שהכנסת פועלת להשלים את חקיקת החוק שאמור להביא לגיוס תלמידי ישיבות רבים עוד יותר, הציעו קצינים בכירים במסלול שח"ר (שילוב חרדים) לבנות בסיס טירונות מיוחד, שייועד לחרדים שירצו להתגייס. בבסיס, מדווח האתר "כיכר השבת", יהיה בית כנסת וחדרי המגורים בו יהיו המרוחקים מבסיס טירונות סמוך, שבו נמצאות גם חיילות.

בשבועות הקרובים מתכוונים בשח"ר אט"ל (אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה) להתחיל לאכלס את החדרים בבסיס, שעשרות חרדים אמורים להתחיל בו את מסלול הטירונות. הבסיס החדש שוכן בתוך בסיס צריפין, במרחק לא רב מערים ומיישובים שבהם אוכלוסייה חרדית מובהקת: בני ברק, באר יעקב, כפר חב"ד ופתח תקווה.

בשנים האחרונות, מאז הקמת מסלולי השח"ר וגיוסם של אברכים ותלמידי ישיבות רבים, התקבלו לא מעט תלונות מצדם על בעיות צניעות בתקופת הטירונות. בין היתר סיפרו החיילים כי נאלצו לאכול בחדר אוכל מעורב, שבו היו חיילות שעשו טירונות באותו בסיס. בחודש האחרון ניסו נציגי צה"ל לשכנע אברכים להתגייס למסלולי השח"ר, בין השאר באמצעות אזכור של הבסיס

מאז הקמת מסלולי השח"ר, התקבלו לא מעט תלונות מצד חיילים חרדים על בעיות צניעות בתקופת הטירונות

החדש, שבו לא יהיו נשים.

אחד המתגייסים אמר: "הרבה זמן שאני דוחה את הגיוס לצבא, משום שהאדמו"ר שעמו אני מתייעץ אסר עלי להתגייס בגלל בעיות הצניעות שעליה שמעתי מחברי. בחודש האחרון צלצלו אלי משח"ר ואמרו לי שנבנה בסיס נפרד לחרדים".

מקור בשח"ר הביע שביעות רצון מהקמת הבסיס החדש ואמר: "אני חושב שמן הראוי היה לעשות זאת קודם, אבל טוב שעכשיו זה קורה. אני חושב שכעת יהיו יותר חרדים שיתגייסו, למרות המצב השברירי שקיים בין החרדים וצה"ל".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל משקיע משאבים ומאמצים רבים בהקמת תשתיות להכשרה ושירות התואמות את אורח חייהם של חיילים בני המגזר החרדי, תוך הקפדה על שילובם ללא פגיעה באמונתם ואורח חייהם הייחודי. בין היתר, בימים אלו מוקם במחנה הצבאי צריפין אזור המיועד להכשרתם של חיילי שח"ר".

לכתבה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?