י"ג עיקרים מי יודע

השאלות הבלתי אפשריות של מבחני הגיור

מתגיירים מתבקשים לענות על שאלות כמו "מהן שבע מצוות בני נח", שגם בחורי ישיבה מתקשים לענות עליהן

תושב שכונת הבוכרים בראיון על מבחני הגיור. צילום: ואלהתושב שכונת הבוכרים בראיון על מבחני הגיור. צילום: ואלה

תהליך הגיור מסתיים במבחן, שקובע אם המתגייר יכול להצטרף לעם היהודי. לפי דוגמאות שהוצגו במהדורת החדשות של ואלה, המבחנים כוללים שאלות קשות, שגם יהודים דתיים מתקשים להתמודד אתן.

בין השאלות שמובאות במבחני הגיור: מהם י"ג עיקרי אמונה? מהו עירוב תבשילין? מה זו עורלה? מה זה נטע רבעי? מה ההבדל בין אב לתולדה? מהם ל"ט אבות מלאכה ומה המקור להם? מהן שבע מצוות בני נח?

כתב ואלה יקי אדמקר הפנה חלק מהשאלות לחובשי כיפות סרוגות בשטיבלך בשכונת קטמון. הנשאלים התקשו לענות על שאלות כמו מהם י"ג עיקרי אמונה או מהן שבע מצוות בני נח.

חובשי כיפות סרוגות בשכונת קטמון לא ידעו מהם י"ג עיקרי אמונה

לא רק חובשי כיפות סרוגות היו מתקשים לעבור את מבחני הגיור, אלא גם בחורי ישיבה חרדים משכונת הבוכרים בירושלים. אלה הודו שאינם יודעים מהם עורלה או מה זה נטע רבעי. לדוגמה, אחד הנשאלים בשכונת הבוכרים לא ידע להבחין בין י"ג עיקרי אמונה ל-13 המידות ולא הצליח להסביר מה ההבדל בין אב לתולדה.

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: דייני אגף הגיור שואלים בעל פה את המתגיירים שאלות ידע שנועדו לבחון את מידת רצונם ונכונותם להתגייר. לדברי המשרד, סיכום המבחן אינו ציון או תוצאה חד משמעית כמו "נכשל", אלא הערכה כללית.

לכתבה בוואלהאיך תוכל לפעול?