איומים נגד הצבא

ח"כ גפני: נאסור באופן גורף גיוס חרדים

בדיון בוועדה לשוויון בנטל הבהיר חבר הכנסת מיהדות התורה, כי ההנהגה החרדית תאסור גם את גיוסם של צעירים שאינם לומדים תורה

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.ח"כ משה גפני מיהדות התורה בנאום במליאה. מימינו חברו לסיעה, ח''כ אורי מקלב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר הכנסת משה גפני מדגל התורה אמר בישיבה של הוועדה לשוויון בנטל, כי אם החוק בנוגע לגיוס יכפה על לומדי תורה להתגייס, ההנהגה החרדית תאסור באופן גורף גיוס של חרדים. "נאסור באופן מוחלט את המשך גיוסם של אותם חרדים שאינם לומדים והיום כן מתגייסים", אמר גפני בישיבה.

שר הביטחון, משה יעלון, אמר בדיון: "הדרך הנכונה להבטיח את שילובם של החרדים בצה"ל ובחברה הישראלית היא בתהליך הדרגתי, דרך מסלולים ייעודיים בצה"ל ובשירות האזרחי. לא נכון להיכנס למהלך דרסטי של כפייה, שיוביל מיד להתנגדות".

ב"כיכר השבת" נכתב כי יו"ר ועד ראשי הישיבות, הרב חיים קופמן, התייחס בדיון לפטור שיוענק ל-1,800 עילויים, על פי טיוטת החוק. "לנו בוועד ראשי הישיבות אין שום מנגנון או רעיון כיצד ניתן לבחור את אותם 1,800 חרדים שיקבלו את האישור שלא להתגייס", אמר קופמן. "להבנתנו מדובר במספר שרירותי

ח"כ אטיאס: הפתרון של 1,800 פטורים הוא במובן מסוים כמו לירות לנו בראש

בלבד, שאין מאחוריו שום סיבה מעשית".

ח"כ אריאל אטיאס מש"ס אמר בעניין זה: "במקום לקבוע מכסה קבועה של 1,800 תלמידים חרדים שמקבלים פטור, נכון שצה"ל יגדיר מה הם יעדי הגיוס שלו למול הציבור החרדי ולכל השאר תינתן האפשרות להמשיך ללמוד. בכל מקרה מדובר בפתרון כואב לציבור החרדי, רק שהפתרון שאנחנו מציעים הוא בגדר לירות לך בברך, ואילו הפתרון של 1,800 פטורים הוא במובן מסוים כמו לירות לנו בראש".

הפרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, טען כי "לא ניתן לכפות את גיוסם של מי שלומדים תורה. החלטה כזו תביא לקרע בעם וגם אני אתנגד לכך. אין שום דרך בעולם להחליט מי מוגדר כעילוי בתורה".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?