בניגוד לפסיקת בית המשפט

בני ברק: חשמל כשר, אבל לא חוקי

עיריית בני ברק הציבה גנרטורים שמספקים חשמל שאינו מיוצר בשבת – ללא היתרים – והתעלמה משני פסקי דין שחייבו אותה לפנות אותם

רחוב רבי עקיבא בבני ברק. צילום: deror_avi, wikimediaרחוב רבי עקיבא בבני ברק. צילום: deror_avi, wikimedia

תושבים הגרים בסמוך לגבעת הבנים בבני ברק פנו בשנת 2007 לבית המשפט, בדרישה לפנות גנרטורים שהוצבו במקום. הגנרטורים נועדו לספק לתושבי בני ברק חשמל כשר, כלומר חשמל שמיוצר במכונה שאינה פעילה בשבת.

התושבים שעתרו לבית המשפט טענו כי הם סובלים מרעש ומזיהום וכי חוות הגנרטורים פועלת ללא היתר בנייה. בית המשפט קיבל את טענות התושבים וקבע שיש לפנות לאלתר את הגנרטורים, מפני שמדובר במתקן לא מורשה ולא בטיחותי. עיריית בני ברק לא פינתה את הגנרטורים, אלא הוציאה – בעזרת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה – היתרי בנייה לאתר. ההיתרים ניתנו בניגוד לעמדתה של ועדת התכנון והבנייה המחוזית, שקבעה כי הוועדה המקומית אינה מוסמכת להוציא אותם.

עיריית בני ברק לא פינתה את הגנרטורים, אלא הוציאה – בעזרת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה – היתרי בנייה לאתר

התושבים הגישו עתירה נוספת לבית המשפט, ששוב קבע כי על העירייה לפנות את השטח באופן מיידי. העירייה שוב לא נענתה לפסק הדין והתושבים הגישו עתירה שלישית בעניין.

בדיונים בעתירה זאת טען בא כוח העירייה כי בית המשפט התעלם מהצורך של הציבור החרדי בבני ברק לחשמל כשר. הוא אמר גם, בין השאר, כי העירייה חיפשה שטחים אחרים להצבת הגנרטורים, אבל לא הצליחה למצוא כאלה.

השופטת, ד"ר דפנה אבניאלי, קבעה כי העירייה מבזה את בית המשפט ומתעלמת משני פסקי דין מפורשים. לדבריה, הטענות שהציגה העירייה מאז 2007 אינן מתקבלות על הדעת וכל תכליתן היא להימנע מנקיטת צעדים שהיא חייבת לבצע בהתאם לעקרון שלטון החוק.

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?