התחתן וברח

בית דין פרטי ביטל נישואי אשה שבעלה נמלט לארה"ב

הבעל נמלט יומיים אחרי החתונה ודרש 40,000 שקל כדי לתת גט לאשתו. בית הדין הפרטי קבע כי האשה כלל אינה נשואה

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בית דין פרטי, שבו ישבו שלושה רבנים אורתודוקסים ידועים, ביטל את קידושיה של אשה שבעלה ברח לארצות הברית יומיים לאחר החתונה. הבעל הנמלט סירב לתת גט לאשה. הוא דרש שתשלם 40,000 שקל כדי לקבל גט.

האשה, שחר פוקס, התחתנה לפני כשנתיים, כשהיתה בת 19. לטענתה, בעלה ברח לארה"ב עם כספי המתנות שקיבלו בחתונה והשאיר אותה בהריון. ב"כיכר השבת" נכתב כי פוקס ואמה הצליחו לאחר מאמצים ליצור קשר עם הבעל המעגן, שממקום מושבו בארצות הברית ביקש 40 אלף שקל כדי לשלוח גט לאשתו.

בהודעה מטעם ארגון מבוי סתום, המסייע למסורבות גט ולעגונות, נכתב כי בית הדין הרבני בנתניה קיבל את דרישות הבעל ופעל כדי לעזור לעגונה לגייס את הכסף. בית דין פרטי אלטרנטיבי, שהוקם ביוזמת ארגון מבוי סתום, פסק כי האשה כלל אינה נשואה וכי קידושיה בטלים.

בראש בית הדין הפרטי עמד הרב אברהם דב לוין, אב בית דין ירושלים לדיני ממונות במאה שערים. שני חברי ההרכב האחרים היו הרב דוד ביגמן, ראש ישיבת מעלה גלבוע, והרב מיכאל אברהם, ד"ר לפיזיקה באוניברסיטת בר אילן.

בכוונתנו לדרוש את הכרת המדינה בפסק הדין ואת רישומה של שחר כרווקה במרשם האוכלוסין

העילה לביטול הנישואים, על פי הרב לוין, היתה שהבעל הוא גר. לאחר בירור נמצא כי בגיור לא התקיימו תנאים הלכתיים ועל כן הוא בטל. מזכיר בית הדין הפרטי אמר ל"כיכר השבת" כי ביטול הנישואים אכן ניתן, אבל בית הדין בנתניה טוען כי אין לו סמכויות על פי חוק לבטל את הגיור. לכן אי אפשר לשנות את מעמדה של פוקס לרווקה.

לאמה של שחר פוקס, רונית, אין כוונה לוותר. "בכוונתנו לדרוש את הכרת המדינה בפסק הדין ואת רישומה של שחר כרווקה במרשם האוכלוסין. דחיית דרישתנו זו תאלץ אותנו לפנות לבג"ץ", אמרה האם.

עו"ד בתיה כהנא דרור, מנהלת מבוי סתום, מסרה כי הארגון ידרוש שהמדינה תכיר בפסק הדין והאשה תירשם כרווקה במרשם האוכלוסין. אם הדרישה תידחה, יפנה הארגון לבג"ץ כדי לחייב את המדינה להציג את מדיניותה בנוגע לקבלת פסקי דין מבתי דין פרטיים.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?