מכתב אנונימי

משמרת הצניעות מאיימת לסלק משפחה מאלעד

במכתב שנשלח למשפחה בעיר החרדית נטען כי האשה מתלבשת באופן לא צנוע ואם לא תשנה את דרכיה תידרש לעזוב את אלעד

אישה חרדית ששל מכסה את פניה עם ילדיה במאה שערים. 7.02.2011. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90אישה חרדית ששל מכסה את פניה עם ילדיה במאה שערים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"במידה ולא תשנו את דרכיכם, תמצאו את עצמכם מחוץ לעירנו, כדי שאנשים טובים לא ילמדו ממעשיכם", כתבו אנשי משמרת הצניעות באלעד אל אחד מתושבי העיר החרדית. כותבי המכתב הביעו זעזוע מלבושה של אשתו של התושב. "בתחילה חשבנו שמדובר באשה חילונית", כתבו ותיארו את לבושה של האשה: "חצאית צמודה מעל הברך+שסע, שרוולי הידיים אינם מכסים את המרפק, חולצה צמודה, פאה עד המותניים ובלי גרביים".

מתוכן המכתב נראה כי הכותבים מכירים את בן זוגה של האשה. בין השאר מוזכרים במכתב מחלה קשה שעבר מקבל המכתב ומות אביו. הכותבים טוענים כי הם עוקבים אחרי בני הזוג כבר כמה חודשים, בעקבות תלונות שהגיעו מכמה משפחות חשובות בעיר. יום לאחר שהתקבל המכתב גילה התושב כי נוקב גלגל האופנוע שלו, השייך למד"א והמשמש אותו כשהוא יוצא להציל חיים בעקבות קריאות דחופות.

שכנים ומכרים של בני הזוג הביעו פליאה וזעזוע מתוכן המכתב. "מדובר במשפחה טובה, עדינה ושקטה – ילדים טובים ומחונכים, הורים למופת ובעלי חסד אמיתיים", אמרו השכנים לוואלה. "מי הרשע שמצא לנכון לעקוב אחרי אשה ולבחון את צורת לבושה?

יש קיצונים שמנסים להשליט פחד על אנשים חרדים נורמטיביים, שלא נראים כמותם או בוחרים בדרך שלהם

האם יש היתר לכזה מעשה? האין מדובר בחוסר צניעות משווע?"

בעלה של האשה שאליה מתייחס המכתב אמר: "15 שנים אני עוסק ברפואה דחופה, מתנדב בעיר במגן דוד אדום ובארגוני הצלה נוספים, מסייע למשפחות עם חולי סרטן, עושה מעל ומעבר למען הצלת חיים... אנחנו חיים ביחסי שכנות מעולים כאן בבניין ומעולם לא הפרענו לאיש... אשתי בקשר טוב עם כל מכרותיה ומעולם לא הזיקה לאיש. אני חושב שיש קיצונים שמנסים להשליט פחד על אנשים חרדים נורמטיביים, שלא נראים כמותם או בוחרים בדרך שלהם".

מאז קבלת המכתב, אשתו פוחדת לצאת מהבית. לדברי הבעל, בכוונתו להגיש תלונה במשטרה. "מי שמכיר אותנו יודע מצוין כיצד אשתי מתלבשת, אין מדובר בצורת לבוש חריגה או בלתי הולמת", אמר. "מי שיש לו בעיה אתנו, שיבוא וידבר. למה להתחבא מאחורי מכתב אנונימי? למה לאיים בצורה כל כך מבישה?"

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?