החזרה בתשובה מטעם הממשלה

חדו"ש: מינהלת הזהות היהודית עוד תככב בדו"חות מבקר המדינה

הממשלה אישרה את הקמת המינהלת לזהות יהודית בראשות הרב רונצקי. לפי דרישת שרי יש עתיד נקבע כי פעילות המינהלת תיועד "לכל חלקי העם"

ראש מנהלת הזהות היהודית הרב אביחי רונצקי יחד עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. 07112012. צילום יוסי זליגר פלאש 90ראש מינהלת הזהות היהודית, הרב אביחי רונצקי, עם מנהיג הבית היהודי, שר הדתות נפתלי בנט. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הממשלה אישרה אתמול הצעת החלטה שהעלה יו"ר הבית היהודי, שר הדתות נפתלי בנט, שלפיה תוקם מינהלת לזהות יהודית במשרד הדתות. בהחלטת הממשלה נאמר כי המינהלת "תפעל לקידומה וחיזוקה של הזהות היהודית בקרב ציבורים שונים בחברה ולצורך הגברת התודעה וההזדהות בקרב החברה הישראלית עם מרכיבי היסוד של הזהות היהודית ושל המורשת היהודית והלאומית לכל חלקי העם היהודי". באתר ואלה מציינים כי בראש המינהלת יעמוד הרב הצבאי הראשי הקודם, הרב אביחי רונצקי.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "קל להעריך שהחלטת הממשלה תככב בדו"חות מבקר המדינה בעתיד. היא מאשרת להשקיע מיליונים מקופת המדינה במיזם ההחזרה בתשובה של מפלגת הבית היהודי, בשל עסקאות פוליטיות פסולות. לאחר הנזקים הרבים שגרם הרב רונצקי לצה"ל ולמערכת החינוך, כשהפך את הרבנות הצבאית למערכת חינוך מתחרה, הוא מנסה בחסות הבית היהודי להעתיק את המודל ההרסני שלו גם לאזרחות".

לדברי רגב, "מדובר בעיוות סדרי ממשל. לא רק שהצעת ההחלטה יוצרת כפילות בלתי תקינה בין המינהלת לבין משרד החינוך, אלא שכדי להכשיר את השרץ הפוליטי – תוצמח גיבנת על גבו של המשרד לשירותי דת שיעסוק בהטפה דתית בניגוד להגדרת תפקידו.

 "חשוב מאוד להגביר את הפצת היהדות וערכיה בציבור היהודי", אמר רגב. "אבל יש לעשות זאת ברוח חופשית ופלורליסטית ולא

ציפי לבני: ברור שזהו מהלך פוליטי, שכל מטרתו להיות כלי לאינדוקטרינציה דתית מטרידה

מיסיונרית. הדרך להפצת יהדות צריכה לעבור בעשרות ארגוני ההתחדשות היהודית – לרבות חילונים, רפורמים וקונסרבטיבים. אם תאפשר הממשלה לרונצקי ליישם את המדיניות המתנשאת של שיווק יהדות אורתודוקסית למי שאינם רוצים בה, היא תיתקל במאבק על כל צעד ושעל. הימים שבהם המדינה יכלה לתקצב רק יהדות אורתודוקסית חלפו מן העולם".

שר האוצר, יאיר לפיד, דרש בישיבת הממשלה כי לנוסח ההחלטה יתווספו המלים "לכל הזרמים", כדי להבהיר שפעולות המינהלת יחולו גם על הזרם הרפורמי והזרם הקונסרבטיבי ביהדות. חבר מפלגתו, שר החינוך שי פירון, אמר כי ניסוח כזה יוציא את החילונים. באתר "סרוגים" נכתב כי כפשרה הציע בנט לכתוב "לכל חלקי העם" במקום "לכל הזרמים". ההצעה התקבלה.

עם זאת, לפי ידיעה ב"הארץ" הקמת המינהלת מעוררת מתיחות בין סיעות הקואליציה. שרת המשפטים, ציפי לבני, מתנגדת למהלך וטוענת כי המינהלת תשמש כלי שרת לקידום הדת על פי הלאום. לדבריה, "חיזוק הזהות היהודית הוא דבר חשוב מאוד בעיני, אבל רק אם זה נעשה במובן הלאומי ולא במובן הדתי. אסור שהמשימה הזו תופקד בידי המשרד לשירותי דת, אלא באחריות מערכת החינוך הממלכתית. מאחר שמדובר בהסכם קואליציוני ברור גם שזהו מהלך פוליטי, שכל מטרתו להיות כלי לאינדוקטרינציה דתית מטרידה".

 לידיעה בוואלה

 לידיעה ב"סרוגים"

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?