חדר המריבה

מכות לרבנים, גז מדמיע ושכירי חרב בישיבת פוניבז'

סכסוך אלים מפלג את הישיבה הגדולה לשני מחנות, שנאבקים על הזכות להשתמש בחדר בישיבה

ישיבת פוניבז'. צילום: מיכאלי, ויקיפדיהישיבת פוניבז'. צילום: מיכאלי, ויקיפדיה

הרב שמואל מרקוביץ', ראש ישיבת פוניבז', הותקף לטענתו לפני כשבועיים כשצעד ברחוב. לדבריו, תומכי יריבו, מנהל הישיבה אליעזר כהנמן, הפילו אותו כדי להשפילו. לפי החשד, תומכיו של מרקוביץ' החליטו להגיב וכמה מהם עלו לביתו של הרב גרשון אדלשטיין, מבכירי הישיבה. הם אמרו שביקשו לדווח לאדלשטיין על המקרה, אבל במקום פרצה מהומה וחילופי הדברים הידרדרו לעימות אלים שבו נשברה דלתו של הרב אדלשטיין.

התקריות האלימות הן חלק מסכסוך שפרץ בין שני מחנות בישיבה המיוחסת, שבה 1,500 תלמידים. מחנה אחד מכונה "השונאים" וחבריו מצדדים במנהל הישיבה, אליעזר כהנמן, וכן ברב אדלשטיין וברב ברוך דב פוברסקי. המחנה השני, "המחבלים", תומך ברב מרקוביץ'.

הסכסוך החל לאחר פטירתו של מנהיג הפלג הליטאי וראש הישיבה, הרב אליעזר מנחם ש"ך. בעקבות מותו התפתח מאבק שליטה בין הרבנים, שהם גיסים. במשך השנים התפתחו בין המחנות מאבקים קשים, שלעתים גלשו לאלימות שבגללה נאלצה המשטרה להתערב.

ההתלקחות האחרונה החלה לפני כשבועיים, לאחר תקופה ארוכה של שקט, בהתקפה על הרב מרקוביץ' ובתגובה בביתו של הרב אדלשטיין. מעבר למאבקי השליטה בין ראשי הישיבה ותומכיהם, עומד במרכז הסכסוך מבנה שנמצא במתחם הישיבה.

אחד הבחורים הדליק קרטונים בכניסה, עד שהבריונים השכירים ברחו מהיציאה האחורית של המקום. הם החלו להתפרע ולהכות כל בחור שנקלע בדרכם

בכתבה ב-nrg נכתב כי מדובר בחדר שבו התגורר בעבר אחד מרבני הישיבה, שהיה מזוהה עם "השונאים". קבוצת "המחבלים" טוענת כי לא נעשה כל שימוש בחדר הזה, שהפך למחסן שמשמש את אנשי הקבוצה. במאבק אלים מנסות שתי הקבוצות להשתלט על החדר. באחד הערבים ניסו "המחבלים", לכאורה, לשבור את דלת החדר, אבל פוזרו באמצעות גז מדמיע ורימוני עשן.

בערב אחר הגיעו למקום בריונים שכירים, שסילקו את חברי אחת הקבוצות באלימות, לטענתם. אחד מתלמידי הישיבה סיפר כי בניסיון לגרש את הבריונים החלו הבחורים המשתייכים ל"מחבלים", לדבריו, להשתמש במים. "אחד הבחורים החליט להדליק קרטונים בכניסה לדירה, עד שהבריונים השכירים נבהלו וברחו מהיציאה האחורית של המקום. הם החלו להתפרע ולהכות כל בחור שנקלע בדרכם", אמר.

בימים האחרונים המשטרה עיכבה לחקירה כמה בחורי ישיבה משני הצדדים. מקורות בישיבה אמרו כי המשטרה תכריע בסוגיית הבעלות על החדר. "עד להחלטת המשטרה צפוי שקט, אבל אחרי שתתקבל החלטה יהיה שוב בלגן", אמר תומך "המחבלים".

לכתבה ב-nrgאיך תוכל לפעול?