צעד קטן לשוויון

לראשונה מינה שר הדתות אשה לממונה על מועצה דתית

מנכ"ל חדו"ש: "על שר הדתות, נפתלי בנט, וסגנו, הרב אלי בן דהן, לפעול לכך שאחרי הבחירות לרשויות המקומיות עשרות אחוזים מהממונים ומהחברים במועצות הדתיות יהיו נשים"

יו''ר הבית היהודי נפתלי בנט בויכוח ציבורי באוניברסיטה העברית בהר הצופים. 08.01.2013. צילום: מרים אלסטר פלאש 90.jpgשר הדתות, נפתלי בנט, בדיון ציבורי באוניברסיטה העברית. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לאה ביטון היא אחת משני הממונים על המועצה הדתית בעכו. ביטון, שמונתה לתפקיד ב-11 ביוני, היא האשה הראשונה שממונה לתפקיד זה. המידע עולה ממעקב קבוע שמקיימת עמותת חדו"ש אחר שילוב נשים במועצות הדתיות. חדו"ש דורשת שינוי דרמטי במספר הנשים המכהנות במועצות הדתיות ובמספר הנשים בתפקידי ממונות במועצות אלה לאחר הבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו בסתיו.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "יש לברך על מינוי ממונה ראשונה, אך ברור שאין להסתפק בכך. על שר הדתות, נפתלי בנט, וסגנו הרב אלי בן דהן לפעול לכך שאחרי הבחירות לרשויות המקומיות עשרות אחוזים מהממונים במועצות הדתיות, מחברי המועצות ומיושבי ראש המועצות יהיו נשים. חדו"ש תעקוב אחר המינויים כדי לוודא שהדבר יקרה".

באתר מגפון מציינים שהמועצות הדתיות הן הגופים האחראיים לשירותי הדת ביישובים שונים. בכל מועצה דתית יש מנגנון מינהלי ובצדו מועצה נבחרת שבראשה יו"ר. תפקיד הממונה במועצה הדתית הונהג לפני כעשר שנים. ראש הממשלה אז, אריאל שרון, החזיק גם בתיק הדתות ובנו עמרי היה מעורב מאוד בניהול שירותי הדת. בשל תהליך המינוי המורכב של המועצות דתיות, במועצות רבות לא הצליחו למנות הרכבים חדשים. הוחלט שבמקומות כאלה ימונו שני ממונים שינהלו את המועצה הדתית.

בהיסטוריה של המועצות הדתיות נבחרה רק אשה אחת, סמדר גרוס, ליו"ר מועצה דתית

בישראל יש כ-135 מועצות דתיות. על פי נתוני חדו"ש, בערך ממחציתן יש הרכבי מועצה נבחרים ובחצי השני יש ממונים. עד יוני האחרון לא היתה ולו אשה אחת בין למעלה מ-130 ממונים (שניים בכל מועצה). במכתב ששלח במרס 2011 ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ציין רגב שאפליית נשים במינוי לתפקיד הממונה חמורה אף מאפלייתן בהרכבת המועצות הדתיות.

ב-1988 קבע בג"ץ בפסק דין שקדיאל כי אין להפלות נשים במינוי הרכבי מועצות דתיות. 25 שנים לאחר פסק דין שקדיאל מכהנות רק 27 נשים בכ-65 הרכבי מועצות דתיות נבחרים והן מהוות 6% בלבד מחברי המועצות. אף אחת מהנשים אינה מכהנת כיו"ר מועצה דתית. בהיסטוריה של המועצות הדתיות נבחרה רק אשה אחת, סמדר גרוס, ליו"ר מועצה דתית בכפר סבא.

רגב אמר, ש"המועצות הדתיות הן דוגמה מובהקת לתחומים שבהם ציבור הנשים משלם מחיר כבד במיוחד על המנהג המחפיר שהיה למפלגות השלטון עד השנה למכור את זכויות האזרח למפלגות החרדיות בנזיד שלטון". לדבריו, "הדרך הטובה ביותר לשים קץ להדרת הנשים מהמועצות הדתיות היא לבטל אותן לאלתר ולהעביר את שירותי הדת לרשויות המקומיות. כל זמן שהדבר לא נעשה יש להבטיח ייצוג מלא לנשים במועצות".

לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?