קיצוץ בפקודה

חיילים חרדים טוענים: הספר הצבאי גזז לנו את הפיאות

בשרשרת החיול בבקו"ם הסביר הספר לבחורי ישיבה שהתגייסו ליחידת שח"ר שעליו לגזור גם את פיאותיהם

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

כ-50 בחורי ישיבה שהתגייסו ביוני ליחידת שח"ר בחיל הים נאלצו לגזוז את פיאותיהם. לטענתם, הם הגיעו לבקו"ם בשיער קצר, אבל כשעברו את שרשרת החיול לא יכלו שלא להימנע מתספורת צבאית.

לפי ידיעה שפורסמה לראשונה בערוץ שבע, נאמר להם שעליהם להסתפר בתספורת הקצוצה ביותר. הם ביקשו התחשבות בזכותם לשמור על אמונתם, אבל לטענתם הספר לא הותיר להם ברירה והבהיר כי לפי הפקודות עליו לספר אותם ככל החיילים, באורך הקצר ביותר וללא פיאות.

לאחר המקרה סירבו החיילים לחזור לבתיהם כמה שבועות. כתושבי אזורים חרדיים, הם חששו שהסביבה תחשוב שהפכו לחילונים – מצב שיגרום בושה להם ולמשפחותיהם.

לאחר המקרה סירבו החיילים לחזור לבתיהם כמה שבועות, מחשש שהסביבה החרדית תבייש אותם

ח"כ נסים זאב מש"ס אמר ל-nrg כי הסיבה לקיצוץ הפיאות היא בורות מצד הצבא, אבל הוסיף כי אין לו כוונה לצאת בהתקפה נגד צה"ל. "יש פה רשלנות. בחור שמתגייס לא יודע מה הזכויות שלו, ולמה הוא יכול להתנגד... הבחורים יכלו לומר לאותו ספר שהוא לא רשאי לחייב אותם בתספורת הזאת", אמר ח"כ זאב והוסיף כי הוא מתכוון להגיש הצעת חוק שתחייב את הצבא ליידע את החיילים על זכויותיהם, כדי לפתור את הבעיה.

מדובר צה"ל נמסר: "מבדיקה מעמיקה מול הגורמים הרלוונטיים, עולה כי המקרה המדובר אינו מוכר בצה"ל ולא התקבלה כל תלונה בנושא. במידה שהפרטים יועברו הנושא ייבדק בשנית".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?