קדוש כמו בית כנסת

הרב שולזינגר: אין לקבור לא יהודים עם יהודים

הרב של קרית אתא טוען כי ההחלטה לקבור חיילים לא יהודים באותה חלקה עם יהודים היא פגיעה קשה בכבוד המת

חלקה בבית הקברות הצבאי בהר הרצל, צילום: Templar1307, flickrחלקה בבית הקברות הצבאי בהר הרצל (צילום אילוסטרציה). צילום: Templar1307, flickr

הרב טוביה שולזינגר, רב העיר קרית אתא, מוחה נמרצות על היוזמה לקבור חיילים לא יהודים בבתי קברות צבאיים יהודיים. לדבריו, מעשה כזה יביא לפגיעה קשה בכבוד המת. "לפני כמה שנים החליטו לקבור חיילת לא יהודייה שנהרגה בתאונת דרכים בחלקה הצבאית לחללים יהודים בקרית אתא. היתה כאן שערורייה גדולה בקרב ההורים השכולים", אמר שולזינגר.

לדבריו, ריבוי החיילים הלא יהודים בצה"ל רק מחמיר את הבעיה. "יש היום הרבה לא יהודים מחבר העמים שמשרתים בצה"ל. עד היום לא פורסמה מדיניות מפורשת של צה"ל בעניין הקבורה. ההחלטה עכשיו לקבור אותם באותו בית קברות עם חיילים יהודים מזעזעת", אמר שולזינגר לערוץ 7. "במלחמת השחרור, כשרצו לקבור גויים אנשי ההגנה נלחמו כאריות שלא יקברו אותם ליד היהודים".

לדבריו, קבורת לא יהודים בבית קברות יהודי היא חטא בל יכופר. "מסירות נפש לא הופכת אותך ליהודי", הסביר שולזינגר.

מסירות נפש לא הופכת אותך ליהודי

לחיזוק עמדתו הביא את דברי הרב אברהם יצחק הכהן קוק בספר "דעת כהן", שלפיהם אסור לקבור גוי בבית קברות יהודי. "היתה אז שאלה של קבורת מוסלמים בבית קברות יהודי והרב קוק קבע במפורש, שבית קברות שהוקדש לצורכי קבורה של יהודים, זה כמו קדושת בית כנסת והוא אסור בהנאה. אם זה הוקדש לקבורה יהודית אין לקבור שם לא יהודי", אמר שולזינגר.

"נכון שמדובר בחיילים שמסרו את נפשם למען המדינה, שזה הדבר הכי גדול שיש, אבל זה לא הופך אותם ליהודים, מה גם שמדובר לעתים בחיילים שנהרגים בתאונות דרכים", הוסיף. "אנשים מסרו את נפשם בשואה כדי להיקבר בקבר ישראל. היום, אגב, אפילו העדה הדרוזית לא קוברת את חלליה בבית עלמין שאינו של העדה, זה קיים בכל העולם שכל אומה קוברת בבית קברות משלה".

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?