מעורבות חריגה

מבקר המדינה: אטיאס התערב בפרויקטים לטובת חרדים

בעקבות בדיקה יסודית שערך מבקש המבקר מהיועץ המשפטי לממשלה לפרסם הנחיות להגבלת התערבותו של שר השיכון בפרויקטים של רשות מקרקעי ישראל

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס משס מציג את תוכניות העיר החרדית החדשה חריש ליד חדרה 27082012 צילום אורן נחשון פלאש 90.jpgאריאל אטיאס מש"ס, כשהיה שר השיכון, עם תוכניות העיר החרדית חריש. צילום: אורן נחשון, פלאש 90

מבקר המדינה, יוסף שפירא, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקש ממנו לפרסם הנחיות להגבלת מעורבותו של שר השיכון – שמתוקף תפקידו הוא יו"ר מועצת מקרקעי ישראל – בפרויקטים שבהם מעורבת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). שפירא פנה לווינשטיין לאחר שבדק את מעורבותו של שר השיכון הקודם, אריאל אטיאס מש"ס, בפרויקטים שבהם מעורבת רמ"י.

ב-nrg מדווחים כי המשנה ליועץ המשפטי היוצאת, עו"ד שרית דנה, התריעה בפני אטיאס ועוזרו, בני דרייפוס, על מעורבות חריגה שלהם בפרויקטים וביחסים בין רמ"י לחוכרים ספציפיים.

בדו"ח המבקר מוזכרים כמה פרויקטים שבהם התערבו אטיאס ודרייפוס באופן שהעניק העדפה לחרדים. המקרה הבולט ביותר שמתואר בדו"ח הוא הפיכת פרויקט לבניית 3,000 יחידות דיור באחיסמך לפרויקט המיועד לחרדים.

בפרויקט נחלים בפתח תקוה הועברו חלק מזכויות הבנייה של 1,200 יחידות דיור למתחם אחר, כדי להתאים את הדירות

פרויקט לבניית 3,000 יחידות דיור באחיסמך הפך לפרויקט המיועד לחרדים

לאוכלוסייה חרדית. פרויקט בנה ביתך בבית שאן שונה לפרויקט של "הרשמה והגרלה" לבני מקום, שבו זכו מקורבים. באותו פרויקט הפסידה רמ"י כ-8 מיליון שקל.

דרייפוס פעל להסדרת שימוש בלתי חוקי בדירה של רמ"י בירושלים, שבה פעל בית כנסת. גם בתל אביב פעל בית כנסת בניגוד לחוק ותוך פלישה לקרקע סמוכה, ואף הוצא נגדו צו פינוי. אטיאס ועוזרו פעלו לשינוי ייעוד הקרקע, באופן שאפשר את המשך הפעילות של בית הכנסת.

בתגובה שהעביר למבקר המדינה טען אטיאס כי מעורבותו נבעה מכך שרמ"י לא נתנה מענה מנומק בזמן סביר לגופים שונים שפנו אליה, כי יזם דיונים על הפרויקטים האמורים בעקבות פניות של אזרחים אליו וכי מגעיו עם בכירי רמ"י נועדו לקבל דיווח על הטיפול בתלונות ולא נועדו להכתיב פתרונות לתלונות.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?