חלוקה או קיצוץ

מנהלי הסמינרים החרדיים טענו: קיצוץ נורא בתקציב

מקורות במשרד החינוך אמרו כי הטענות על קיצוץ משמעותי בתקציב תגבור לימודי היהדות שקריות

סמינר בית יעקב בשכונת הדר בחיפה. צילום: Ori~, wikipediaסמינר בית יעקב בשכונת הדר בחיפה. צילום: Ori~, wikipedia

מנהלי הסמינרים והתיכונים החרדיים של רשת בית יעקב טענו אתמול כי משרד החינוך הודיע להם על קיצוץ דרסטי בתקציב לתגבור לימודי היהדות. בערוץ 7 פורסם כי לטענת מנהלי הסמינרים, משרד החינוך הודיע להם גם כי ההחלטה על הקיצוץ אינה חלה רק מעתה ואילך, אלא עליהם להחזיר תקציבים שקיבלו החל מספטמבר 2012.

הקיצוץ בתגבור לימודי היהדות לא היה היחיד. באמצע השנה הופסק התקצוב של חונכות פר"ח ולא שולם להן שכר אפילו על עבודות שכבר בוצעו. מנהלי הסמינרים אמרו כי הנהלת פר"ח הודיעה להם שעליהם לסיים את פעילות פר"ח 7 ביוני השנה. מאז נודע לסמינרים כי הוחלט על ביטול מוחלט של הפרויקט בכל הנוגע למוסדות בית יעקב.

בגלל הקיצוצים כונסה ישיבת חירום של איגוד הסמינרים. הוחלט כי הנהלת האיגוד תשב עם יועציה המשפטיים כדי לבחון

מנהלי הסמינרים טענו כי משרד החינוך הודיע שעליהם להחזיר תקציבים שקיבלו החל מספטמבר 2012

אם הקיצוצים עומדים במבחן החוקיות.

במשרד החינוך אמרו לערוץ 7, כי טענות מנהלי הסמינרים בנוגע לקיצוץ בתקציבי תגבור לימודי היהדות אינן נכונות. "בניגוד לשקרים של מנהלי הסמינרים, התקציב לא קוצץ", אמרו מקורות במשרד. "חלוקת התקציב המדובר לתגבור יהדות מתבצעת לפי מספר השעות המוקדשות לכך בכל מוסד. השנה, ב"ה, מספר השעות הכולל שהוקדש לתגבור יהדות בכלל המוסדות הגיע לשיאים חדשים – מה שהוביל לכך שאותו תקציב מחולק בין יותר מוסדות, וממילא כל מוסד מקבל נתח קטן יותר".

במשך שנים נבנה תקציב הסמינרים מ-45 אחוז בבסיס התקציב ועוד 45 אחוז מכספים שהתקבלו בהסכמים קואליציוניים והועברו אליהם על ידי סיעת יהדות התורה. מאז שיהדות התורה אינה חלק מהקואליציה, מסרבת הממשלה לשלם את חלקה בהחזקת הסמינרים.

לידיעה על קיצוץ התקציב בערוץ 7

לתגובת משרד החינוך בערוץ 7איך תוכל לפעול?