אפס סובלנות

דרישה לפסול מועמדות הרב אליהו בשל גזענות

חבר הכנסת איתן כבל מבקש מהיועץ המשפטי לממשלה להתערב כדי למנוע מהרב אליהו להתמודד על תפקיד הרב הראשי הספרדי

הרב של צפת, שמואל אליהו, מוביל תפילה במדבר יהודה נגד אפשרות ההכרה במדינת פלשתינית. 20092011. צילום: נתי שוחט, פלאש 90הרב של צפת, שמואל אליהו, בתפילה במדבר יהודה נגד הכרה במדינה פלסטינית. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חבר הכנסת איתן כבל מהעבודה פנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לפסול את מועמדותו של הרב שמואל אליהו לתפקיד הרב הראשי הספרדי. כבל מבקש מווינשטיין להתערב באופן מיידי בבחירות לרבנות הראשית ולפסול את מועמדות הרב אליהו, רב העיר צפת, בשל הטפתו לגזענות ופסקי הלכה שהוציא נגד ערבים.

"בימים אלו מתקיימת התמודדות בין מספר רבנים על תפקיד הרב הראשי לישראל והראשון לציון", כתב כבל ליועץ המשפטי. "בין המועמדים צורמת במיוחד מועמדותו של הרב שמואל אליהו שבמהלך שנים ארוכות הטיף לגזענות ויישם אותה הלכה למעשה בפסק הלכה האוסר על מכירה או השכרה של דירות לאזרחים ערבים".

לפי ידיעה שפורסמה ביום שישי ב"מעריב", עלתה הצעה כי הרב אליהו יתנצל על פסקי ההלכה וההתבטאויות שפרסם נגד

תפקיד הראשון לציון חשוב מכדי להפקיד אותו בידי אדם המונע משנאה לאחר, מלאומנות ומגזענות

ערבים וכך יזכה לתמיכת הבית היהודי. כבל מכנה יוזמה זאת "לעג לרש". "הרב אליהו פסול מכל וכל מלהתמודד על תפקיד הראשון לציון", כותב כבל, "זהו תפקיד חשוב מדי מכדי להפקיד אותו בידי אדם המונע משנאה לאחר, מלאומנות ומגזענות".

עוד כותב כבל לווינשטיין: "אבקש את התערבותך המיידית על מנת לפסול את מועמדותו של הרב אליהו לתפקיד הרב הספרדי הראשי. פסילה זו תשדר מסר ברור לציבור היהודי והערבי שמדינת ישראל מקבלת באפס סובלנות אמירות ומעשים גזעניים".

מקורבים לרב שמואל אליהו אומרים ל"כיכר השבת", כי "בית המשפט זרק מכל המדרגות את העותרים נגד הרב בנושא, כך שגם הפנייה הזו היא חסרת משמעות. יש כאן מי שמנסה לגזור קופון וכותרת מהתמודדותו של הרב".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?