שותפות לאחר המוות

הצעת חוק: חללי צה"ל הלא יהודים ייקברו עם היהודים

חבר הכנסת אלעזר שטרן יזם את הצעת החוק, לאחר שביום הזיכרון לא הניח הרמטכ"ל דגלון על קבר חלל צה"ל האחרון, שלא היה יהודי

יו''ר התנועה ציפי לבני וח''כ אלעזר שטרן 03.01.2013 צילום :פלאש 90.jח''כ אלעזר שטרן עם יו''ר התנועה, ציפי לבני. צילום: פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק, שלפיה חללי צה"ל הלא יהודים יוכלו להיקבר לצד חללים יהודים בבתי עלמין צבאיים. כיום נקברים החללים הלא יהודים בחלקות נפרדות. ההצעה מעוררת התנגדות בקרב חברי הכנסת החרדים.

על פי הצעת החוק, שיזם חבר הכנסת אלעזר שטרן מהתנועה, ההחלטה בנוגע למקום הקבורה תהיה בידי קרובי משפחתו של החייל. אם הקרובים ירצו שהחייל ייקבר בבית עלמין צבאי, הוא ייטמן "בחלקה, בשורה ובצמוד לקברי החיילים הקבורים במקום".

הצעת החוק עלתה בעקבות הסערה שקמה ביום הזיכרון השנה, שבו על פי המסורת הצבאית הניח הרמטכ"ל, בני גנץ, דגלון על קברו של החלל האחרון של צה"ל. גנץ, מזכירים ב-nrg, הניח את הדגלון על קברו של החלל היהודי האחרון. רק לאחר מעשה

סגן שר הדתות בן דהן: מישהו יכול לתאר מצב שאמא תבקש להוציא מהקבר את בנה היהודי, מכיוון שבסמוך אליו ייקבר לא יהודי?

התברר כי חלל צה"ל האחרון היה למעשה יבגני טולוצ'קו, שאינו יהודי.

לדברי ח"כ שטרן, בוועדת השרים לחקיקה צפוי רוב גדול של תומכים בהצעה. שרי יש עתיד, התנועה, הליכוד וישראל ביתנו יעניקו את תמיכתם להצעת החוק. גם השר אורי אורבך מהבית היהודי הביע תמיכה בהצעת החוק. רבנים בכירים בציונות הדתית הביעו בפני שטרן את תמיכתם בהצעה, אבל צפויה התנגדות נחרצת מצדם של חברי הכנסת החרדים.

סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן מהבית היהודי, מתנגד להצעת החוק. "משמעות ההצעה היא יצירת קרע עצום בעם ישראל", הבהיר בן דהן. "מישהו יכול לתאר מצב שבו אמא תבקש להוציא מהקבר את בנה היהודי, מכיוון שבסמוך אליו ייקבר לא יהודי? זה בדיוק מה שיקרה אם ההצעה הזו תעבור".

לידיעה ב-nrg



איך תוכל לפעול?