אפליה לא חינוכית

הפרדה עדתית בבתי הספר החרדיים בזכרון יעקב

אמהות שבנותיהן לומדות בבית יעקב ביישוב מתחו ביקורת על ההפרדה בין אשכנזיות לספרדיות. בבתי הספר החרדיים לבנים ההפרדה העדתית נוקשה יותר

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrהרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickr

בבית הספר החרדי לבנות בזכרון יעקב נהוגה זה שמונה שנים הפרדה בין תלמידות אשכנזיות לתלמידות ספרדיות. בחדשות 2 מדווח כי עד לפני שמונה שנים היה בית יעקב מוסד חינוכי אחד, אבל אז הוחלט לפצלו. למרות זאת, במשרד החינוך בית יעקב בזכרון יעקב מוכר כמוסד חינוכי אחד.

מאז ההחלטה על הפיצול לומדות התלמידות הספרדיות בבית הספר הישן, ואילו התלמידות ממוצא אשכנזי לומדות בבית ספר נפרד. לכל אחד מבתי הספר יש מנהלת משלו.

לפני כחודש העבירה קבוצת אמהות מזכרון יעקב מכתב ואנונימי לשר החינוך, שי פירון, שבו הן מותחות ביקורת על התנהלות מוסד בית יעקב ביישוב. "במסגרות החינוכיות החרדיות בזיכרון יעקב מונהגת הפרדה גזענית על רקע עדתי", כתבו האמהות. "הכאב והפגיעה גדולים, שכן מאז פתיחת המוסד לאשכנזיות תויגו הבנות הספרדיות כסוג ב'. בנוסף רמת השירותים שמקבל בית הספר ירדה, שכן תקציב לבית ספר אחד מתחלק בין שני מוסדות".

בעקבות המכתב פנה משרד החינוך להורים, אך רבים מהם פחדו לומר את האמת מחשש שייפגעו. "פנייתנו נעשית לאחר לבטים רבים ופחד מהנהוג שנים בקהילה, הוצאת פשקווילים נגד ההורים המתלוננים, הוצאת ילדיהם מהמסגרות החינוכיות ופסיקת דין מוסר על ההורים", כתבו ההורים.

בגלל שסבתא אחת באה ממרוקו וסבתא אחת באה מפולין – אז היא צריכה ללמוד בבית הספר ה'נחות' יותר?

"זה בגלל שסבתא אחת באה ממרוקו וסבתא אחת באה מפולין וצבע השיער של ילדה אחת שחור ושל השנייה בלונדיני – אז היא צריכה ללמוד בבית הספר ה'נחות' יותר", אמרה אחת מהאמהות.

אפליה עדתית קיימת גם במוסדות החינוך החרדיים לבנים בזכרון יעקב. בבית הספר מפי עוללים לומדים בנים ספרדים בלבד. בבית הספר אין כלל תלמידים אשכנזים. הם לומדים בבית ספר שממוקם בצד השני של הכביש. הורים ספרדים אמרו לחדשות 2 שניסו להכניס את ילדיהם למוסדות החינוך האשכנזיים – אך נדחו שוב ושוב.

מצדדי ההפרדה טוענים, מצדם, כי "נעשה לבית הספר עוול" וכי ההפרדה כלל אינה על רקע עדתי. "החלוקה מתבצעת לפי פרמטרים שונים של התאמה. אין לה שום קשר לא לרמה רוחנית ולא לאפליה", אומר הרב רפי מנת, דובר הקהילה החרדית בזכרון יעקב, בראיון לשידורי "קול הציבור".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "שר החינוך, שי פירון, הביע זעזוע נוכח האפרטדהייד בבית הספר לבנות. עם קבלת המידע הנחה שר החינוך לאחד באופן מיידי את בית הספר תחת קורת גג אחת, ולוודא באמצעות פיקוח כי הנחייתו מיושמת באופן מלא וללא כל עוררין".

 לידיעה בחדשות 2

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?