טבילה לכל

חדו"ש: פתיחת המקוואות לכל הזרמים ראויה לכל שבח

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת אמר סגן שר הדתות, אלי בן דהן, כי גם יהודים מהזרם הקונסרבטיבי והרפורמי יוכלו להשתמש במקוואות, לרבות לצורך גיור

הרב אלי בן דהן, הבית היהודי 06012013. צילום יונתן סינדל פלאש 90.jpgהרב אלי בן דהן, סגן השר לשירותי דת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"כל יהודי, מכל זרם, גם הקונסרבטיבי והרפורמי, יוכל להשתמש במקוואות, לרבות לצורך גיור". כך אמר היום סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, בדיון בוועדת הפנים של הכנסת. בן דהן השיב לשאלה שהפנה אליו עורך הדין יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, בירך על הודעתו של בן דהן ואמר שהיא "ראויה לכל שבח". לדבריו, "טוב שהרב בן דהן מבין שזכותו של כל אדם וכל גר מכל זרם להשתמש במקוואות המופעלים וממומנים על ידי המדינה".

רגב קרא לבן דהן "להוציא הנחיות מפורשות ברוח זו לבלניות, כדי שההוראה אכן תיושם ברמת השטח. יש לקוות שהוראת בן דהן מעידה על הפנמה של העיקרון שכל הזרמים ביהדות שווים". לדברי רגב, "גם אם באופן אישי הרב בן דהן חפץ בוודאי ששירותי הדת של משרדו יהיו 'במסגרת ההלכה היהודית', בתפקידו הממלכתי עליו לאמץ את פסיקת בית המשפט העליון

בן דהן: שירותי הדת הם עבור כל היהודים במדינת ישראל וכל אחד יכול להשתמש בהם

ועקרונות מגילת העצמאות שלפיהם חופש הדת מחייב מדיניות פלורליסטית יהודית".

בדיון בוועדת הפנים אמר בן דהן: "אני פועל ליצירת תחרות בשירותי הדת על מנת לייעל אותם ולהפוך אותם לידידותיים יותר, לטובת כל אזרח במדינת ישראל. שירותי הדת הם עבור כל היהודים במדינת ישראל וכל אחד יכול להשתמש בהם".

לפי ידיעה ב-nrg, גם עו"ד הס הביע שביעות רצון מדבריו של דהן. "אני מברך את סגן שר הדתות, שהצהיר מפורשות כי מעתה תהיה גישה לזרמים הלא אורתודוקסיים לכל המקוואות בישראל, לרבות טבילה לצורך גיור שאינו אורתודוקסי. אם אכן כך הדבר, מדובר בשינוי ממשי. נשמח שההוראה תרד לשטח בהקדם האפשרי".

ח"כ תמר זנדברג ח"כ ניצן הורוביץ אמרו כי לא ייתכן שהמשרד לשירותי דת ישרת רק את הזרם האורתודוקסי וכי חייב להיות ייצוג גם לזרמים אחרים.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?