חלל בחלקה נפרדת

גנץ לא הניח דגלון על קבר החלל האחרון והתנצל

חלל צה"ל האחרון, יבגני טולוצ'קו, נקבר בחלקה של חיילים שיהדותם מוטלת בספק והרמטכ"ל הניח דגלון על קברו של חלל אחר. בעקבות הביקורת על גנץ שונו הנהלים

הרמטכ''ל בני גנץ. צילום: דובר צה''ל, flickrהרמטכ''ל בני גנץ. צילום: דובר צה''ל, flickr

הרמטכ"ל בני גנץ לא הניח דגלון על קברו של חלל צה"ל האחרון, יבגני טולוצ'קו, מכיוון שיהדותו מוטלת בספק.

הנחת דגלון על קברו של חלל צה"ל האחרון סמוך ליום הזיכרון היא מנהג שהתקבע בצה"ל מאז 2003. המנהג הוא חלק מפרויקט ההנצחה שהחל בצה"ל לפני עשר שנים. הרמטכ"ל מניח את הדגלון בחלקה הצבאית בהר הרצל, בטקס שבו משתתפות משפחות החללים. השנה הניח הרמטכ"ל את "הדגלון לנופל" על קברו של סא"ל שלמה ניצני, שהלך לעולמו באוקטובר השנה, בן 76. טולוצ'קו נהרג לפני כחודשיים, בעודו בטירונות, ונקבר בחלקה המיועדת לחיילים שיהדותם מוטלת בספק.

חברי כנסת מתחו ביקורת על החלטתו של גנץ. ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה כינה אותה "מביכה". לפי ואלה, שטרן אמר: "מהודעת דובר צה"ל השתמע שהרמטכ"ל לא יניח אף פעם דגלון על קבר חלל צה"ל לא יהודי. אני מניח שהרמטכ"ל לא התכוון לכך וקורא לו לתקן את הטעות".

ראשת מרצ, זהבה גלאון, אמרה: "העובדה שלא היה יהודי לא הפריעה למדינה לדרוש ממנו להקריב את עצמו למענה, אך עם

ח"כ גלאון: העובדה שלא היה יהודי לא הפריעה למדינה לדרוש ממנו להקריב את עצמו למענה

מותו היא משליכה אותו מחוץ לגדר ומסרבת לחלוק לו כבוד אחרון. השכול קשה וכואב באותה המידה אצל יהודים ואצל לא יהודים. לא היה צריך להוסיף על צערה של המשפחה בהתנכרות שמקורה באפליה מכוערת בין דם לדם ומנוגדת לערכים דמוקרטיים בסיסיים".

בעקבות הביקורת הוחלט לשנות את הנהלים. מדובר צה"ל נמסר: "בעצה אחת בין צה"ל ומשרד הביטחון, יעודכן הנוהל ומעתה יונח דגלון הרמטכ"ל גם על הקבר הצבאי האחרון שהתווסף לחלקה הצבאית בהר הרצל באשר הוא, זאת בנוסף לדגלון שיונח בחלקה המרכזית – כדי להמשיך במסורת שהונהגה עד כה יחד עם המשפחות השכולות. בנוסף יודגש כי בראיית הרמטכ"ל, אין קשר לזהות הנופל, נסיבות נפילתו, דתו או מינו. אם כתוצאה מן ההליך נפגע מאן דהוא - הרמטכ"ל מצר על כך".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?