הפרדה בלי מעצורים

ערעור לעליון: קווי הפרדה לא עוצרים בבר אילן

סטודנטים ומרצים מהאוניברסיטה דרשו שקווי אוטובוס הנוסעים לבני ברק יעצרו בתחנה שליד האוניברסיטה. בית המשפט המחוזי דחה את עתירתם

נסיעת מחאה של פעילים נגד הדרת נשים בקו הפרדה. 01012012 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נסיעת מחאה של פעילים נגד הדרת נשים בקו הפרדה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סטודנטים ומרצים מאוניברסיטת בר אילן הגישו לבית המשפט העליון ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, שדחה עתירה שלהם נגד חברת אגד ומשרד התחבורה. העותרים טענו כי כמה מקווי אגד לבני ברק, שבהם יש הפרדה בין גברים לנשים, אינם עוצרים בתחנה שליד האוניברסיטה כדי לרצות את הציבור החרדי.

אגד מסרה לרשת ב', כי היא פועלת על פי רישיון של משרד התחבורה. לדברי החברה, הטענה המקוממת שהחברה או משרד התחבורה מדירים קבוצה זו או אחרת לא זכתה לתימוכין בבית המשפט המחוזי.

העתירה של הסטודנטים והמרצים נדחתה ביולי 2011 על ידי שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, שרה ברוש. בפסק הדין כתבה השופטת: "לא מצאתי כי קיים קשר כלשהו בין האיסור על הפרדה מגדרית בתחבורה הציבורית, ובין דרישת העותרים להורות על עצירת הקווים בתחנת בר אילן".

העתירה התייחסה לקווים הנוסעים לבני ברק, שבהם יש הפרדה בין גברים לנשים (קו 319 מרחובות, קו 350 ו-351 מאשדוד,

העותרים: אגד עשתה יד אחת עם קבוצת חרדים כדי למנוע בפועל מנוסעי אוניברסיטת בר אילן להשתמש בקו

קו 402 מירושלים, קו 497 מבית שמש וקו 984 מצפת).

העותרים כתבו כי הם משתמשים תדיר בתחבורה הציבורית, וקווים אלה "נוסעים כולם בכביש מס´ 4 וחולפים על פני האוניברסיטה, מבלי להיכנס אל כביש השירות שלידה, ומבלי לעצור בתחנת העצירה שליד האוניברסיטה, היא תחנת בר אילן". הם הוסיפו כי "אגד עשתה יד אחת עם קבוצת חרדים כדי למנוע בפועל מנוסעי אוניברסיטת בר אילן להשתמש בקו".

בתשובה לטענות העותרים אמרה אגד, כי השיקולים הנוגעים לעצירת הקווים ליד האוניברסיטה היו על בסיס מקצועי בלבד וכי ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם אנשי האוניברסיטה והיא נועדה לשרת את טובת כלל הציבור. בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי אמר ל"כיכר השבת" אחד מהמעורבים בהפעלת קווי ההפרדה: "ברוך השם, מדובר בהצלחה גדולה הרבה מעבר למשוער... המאבק נמשך יותר משלוש שנים והגיע לשיאו בעתירה קנטרנית, שכל מטרתה היתה לחבל בקווי המהדרין".

לידיעה ברשת ב'

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?