החמרה באכיפה

מעכשיו לנשות הכותל אסור לקרוא גם קדיש

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, הודיע לנשות הכותל כי במשטרה יפעלו לפי פרשנות מחמירה לחוק, שניתנה במשרד המשפטים

 יו''ר המרכז לפלורליזם יהודי ענת הופמן נעצרת במהלך תפילת נשות הכותל. 17.10.2012. צילום מיכל פטאל יו''ר המרכז לפלורליזם יהודי, ענת הופמן, נעצרת בתפילה של נשות הכותל.  צילום: מיכל פתאל

נשות הכותל לא יוכלו לומר קדיש ברחבת הכותל המערבי, כך הודיע להן מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יוסי פריינטי. על נשות הכותל נאסר גם להתעטף בטלית ולקרוא בתורה.

הודעתו של ניצב פריינטי נשלחה ליו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, לקראת כינוס התפילה שתקיים הקבוצה בראש חודש אייר, ביום חמישי הבא. לפי המכתב, בכוונת המשטרה לאכוף לראשונה את החוק על פי פרשנות מחמירה שניתנה לו במשרד המשפטים בשנת 2005.

לפי חוות דעת שפרסם אז עורך הדין יעקב שפירא, ממחלקת החקיקה במשרד, בהתייעצות עם מנהלת מחלקת הבג"צים אז, אסנת מנדל, האיסור שהטיל בית המשפט על קבוצת המתפללות לקיים את מנהגן בכותל כולל גם קיום מניין נשים שבו אמירת קדיש. לדברי ניצב פריינטי, בדיון שנערך בחודש שעבר בהשתתפות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, ניתן "תוקף מלא" להנחיות מלפני שבע שנים וחצי. "כל עוד לא שונה ההסדר – יש לנהוג על פי מה שנקבע בפסיקת בית המשפט", כתב פריינטי.

הופמן: מניעת נשים מלומר קדיש הינה איוולת הנובעת אך ורק משיקולי הגמוניה וצרות אופקים של רב הכותל

הופמן אמרה ל-ynet כי נחרדה לקבל את מכתבו של ניצב פריינטי, והצהירה כי היא וחברותיה יאמרו קדיש על יקיריהן "בכוונה גדולה ובמסירות נפש" – למרות האיסור. "מניעת נשים מלומר קדיש הינה איוולת הנובעת אך ורק משיקולי הגמוניה וצרות אופקים של רב הכותל", אמרה.

אמירת קדיש על ידי נשים היא דבר מקובל בכל העולם היהודי, לרבות בחוגים האורתודוקסיים, הוסיפה הופמן. שלילתה דווקא בראש חודש אייר, שבו חלים יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, מקוממת במיוחד.

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר כי רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ, "שמנחה את המשטרה להאזין לתפילות הנשים שמא חלילה יאמרו קדיש – נוהג בכותל המערבי כבבית הכנסת שלו".

בינואר עתרו לבג"ץ התנועה הרפורמית, תנועות נשים ותנועות פלורליסטיות שונות, בדרישה להפקיע את השליטה בכותל המערבי מידיו של רב הכותל, ולתת ייצוג שוויוני בניהול האתר הקדוש לזרמים השונים, ובהם חילונים, רפורמים ונשים.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?