הכל כשר נגד הגיוס

פשקווילים: חייל חרדי הוא חרד"ק

מודעות שהופצו בבני ברק, בביתר עילית ובירושלים לועגות לחרדים שהתגייסו לצבא ומשוות אותם לחיידקים

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע. חיילים חרדים החליטו להילחם בתופעה. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

בבני ברק, בביתר עילית ובשכונות חרדיות בירושלים הופצו פשקווילים שבהם מכונים חרדים המשרתים בצה"ל "חרדקים". הפשקווילים כוללים גם קריקטורות הלועגות לחיילים החרדים. ב"כיכר השבת" מציינים כי חרד"ק הוא חרדי קל דעת.

לפי דיווח בגלי צה"ל, במודעות נכתב: "למען עתידנו, למען ילדינו, שומרים על הניקיון! אזור זה נקי מחרד"קים". באיור שמצורף לכיתוב נראה חייל חרדי רץ לעבר ילדים חרדים וממלמל, "הידד, איזה כיף, יש לי רובה". הילדים נמלטים באימה ואומרים: "אמא'לה, הצילו, חרד"ק".

בהסבר המצורף למודעה נכתב כי הכינוי חרד"ק מבוסס על המלה חיידק. מפיצי הפשקוויל טוענים, כי "הציבור החרדי רואה אותם כחיידקים הרסניים המסכנים את היהדות כולה". במודעה נכתב גם כי חרד"קים מגוסים לצבא ולשירות האזרחי כדי

באחד האיורים נראית כיפה סרוגה ובצדה נכתב: 'יופי... החרד"קים שלי כבר התחילו להתפשט...'

להרוס את הצביון החרדי.

באחד האיורים נראית כיפה סרוגה ובצדה נכתב: "יופי... החרד"קים שלי כבר התחילו להתפשט... הצלחתי לסרוג לא מעט בני נוער חרדים שהפכו לחללי צה"ל והשירות אזרחי לאומי".

לפי הדיווח בגלי צה"ל, חיילים חרדים החליטו להילחם בתופעה.

חייל חרדי אמר כי ההתייחסות של מחברי המודעות לחללי צה"ל מזעזעת, "קודם כל להשתמש בחללי צה"ל כמונח, וגם להסביר לקהילה החרדית שמי שנכנס לצה"ל נחשב חלל.

"הם מציינים בעלונים שהיו בדורות קודמים חסידי שבתאי צבי, רפורמים, כל מיני כינויי גנאי לאלה שסרחו. הם אומרים שחרד"ק זה הדור הבא", אמר החייל.

לדברי החיילים החרדים, "מדובר בעסקנים שמפיצים את הפלאיירים באישון לילה. הם מנסים לזרוע פחד, למנוע את הגיוס ההולך ומתרחב".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?