מוסיקה ללא נשים

ניסיונות להדרת נשים בפסטיבל של העירייה בעיר העתיקה

זמרת ונגניות הורדו מהבמה בפסטיבל. סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "אין גבול לקנאות ועכשיו מתברר גם שלא רק קול באישה אסור, אלא גם נגינה"

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת בפסטיבל ברחוב עמק רפאים. 09.11.10 .צילום: מרים אלסטר, פלאש 90ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, בפסטיבל ברחוב עמק רפאים, 2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פסטיבל "צלילים בעיר העתיקה", שנערך בחסות עיריית ירושלים, לווה איומים ולחץ מתמשך, כדי למנוע הופעה של נשים. לדוגמה, להקת "דיוואן הלב" – הרכב מוסיקלי ובו שבעה נגנים והזמרת ליאת ציון – היתה אמורה להופיע כמה פעמים בארבעת ימי הפסטיבל. אבל מנהלי הלהקה סיפרו כי בתום ההופעה הראשונה שלה הורדה ציון מהבמה בבוטות.

בעקבות הניסיונות למנוע הופעה של נשים בפסטיבל "צלילים בעיר העתיקה", סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, "קרא לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, לפתוח בחקירה כיצד קרא שזמרת ונגניות הודרו מהפסטיבל המוסיקה בעיר העתיקה ולהוציא הוראות ברורות שימנעו זאת בעתיד".

לדברי אילן, "קשה שלא לראות דמיון בין הורדת הזמרת מהבמה לריקוד השקים בגשר המיתרים. אין גבול לקנאות ועכשיו מתברר גם שלא רק קול באישה אסור, אלא גם נגינה. ההסבר של העירייה, שמדובר בתקלה נקודתית, רחוק מלשכנע. זאת, הן מכיוון שהדבר קרה לשתי להקות והן מכיוון שיש נושאים שנמצאים כל כך הרבה בשיח הציבורי שלא ברור איך יכולה להיות בהם אי הבנה".

רחל עזריה: לא ייתכן שבעיר העתיקה בירושלים ייעשה המעשה הלא מוסרי, לא יהודי ולא חוקי של הדרת נשים

הפסטיבל נערך ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ובהפקת "אריאל", חברה בת של העירייה. בין השאר הופיעה בו תזמורת כלי הנשיפה "מארש דונדורמה" עם היוצר שלמה גרוניך. בין 15 חברי הלהקה יש שתי נשים – שהתבקשו לא להגיע להופעה.

רחל עזריה, חברת מועצת העיר מסיעת "ירושלמים", מתחה ביקורת על התנהלות האחראים ואמרה: "לא ייתכן שבעיר העתיקה בירושלים, שאליה נשואים עיניו ולבו של העם היהודי, ייעשה המעשה הלא מוסרי, לא יהודי ולא חוקי של הדרת נשים. ראש עיריית ירושלים חייב לקבל את האחריות ולדאוג שבאירועי התרבות בעיר לא יהיה שום סממן כזה, לא מעל לפני השטח ולא מתחתיו, ואף להילחם בעסקנים החרדים שלוחצים לכך".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "בפסטיבל הופיעו נשים רבות ששרו במקומות רבים בעיר העתיקה. המקרה הנקודתי הוא תקלה שהאחריות לה מוטלת על המנהל האמנותי. היא אירעה שלא על דעת העירייה, הרשות לפיתוח ירושלים וחברת אריאל, ואינה מעידה על הפסטיבל כולו".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?