חטא שכרון הכוח

העסקנים החרדים צריכים לעשות חשבון נפש

הרב רפי פוירשטיין קורא ב- ynet למנהיגי המפלגות החרדיות לבחון כיצד הפכו ציבור שלם למוחרם ומנודה

ישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צסיעת יהדות התורה בכנסת הקודמת. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צ

מאז נודעו תוצאות הבחירות והסתמן כי הרכב הממשלה לא יכלול את החרדים, נשמעו בציבור החרדי שני קולות. קולם של העסקנים היה מלא רהב וכעס, כותב הרב רפי פוירשטיין במאמר ב-ynet. הם השתמשו בביטויים קשים כמו "הרס עולם התורה" ו"שנאת היהדות". את יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כינו "רשע".

הקולות בציבור החרדי הרחב היו נחרצים הרבה פחות. משכניו וחבריו בשכונת הר-נוף בירושלים, שומע פוירשטיין קולות ששואלים "היכן טעינו?" הם אפילו מבינים את הסיסמה "שוויון בנטל" ואת התסכול של ציבור אחר שנושא על כתפיו את עול הביטחון והכלכלה.

"נדמה לי שעל העסקנים לעשות חשבון נפש", כותב פוירשטיין. עליהם לבחון את הדרך שבה הנהיגו את הציבור. לדבריו, "הם הפכו את עצמם ואת קהילתם לדחויים, ואולי אף לשנואים... אני עצמי, כרב כבר הרבה שנים, לא זוכה שהם יקראו לי 'רב' – אני לא משלהם. עבורם, חברי ואני הם עמי הארצות. אצלם כל אברך, שלא מצליח לקרוא דף גמרא כסדרו, הוא 'הרב הגאון'".

אני עצמי לא זוכה שהם יקראו לי 'רב' – אני לא משלהם

שכרון הכוח של העסקנים החרדים היה בעוכריהם, מוסיף פוירשטיין. פסילת אלפי גיורים, הפיכת משרות רבנות לג'ובים, העלאת קרנם של הבד"צים על חשבון הכשרות הממלכתית של הרבנות – כל אלה היו חלק מהניסיון של ההנהגה החרדית להשליט את סדר היום שלה על כלל הציבור.

ביקורתו מופנית לעסקנים החרדים, ולא לציבור החרדי, שאותו הוא מעריך מאד. "הבעיה איננה בציבור, אלא בעסקניו, הזקוקים לתקופת האופוזיציה לא לשם הפלת הממשלה, אלא לשם עשיית חשבון נפש אמיתי ונוקב. לא כדי להשמיץ את מי שלא נתן בהם אמון, אלא כדי לערוך בדק בית עמוק, שראשיתו בשאלות כיצד הם הפכו ציבור שלם למוחרם ומנודה, או, לבלתי אהוב, בלשון המעטה?"

פוירשטיין מסכם בהבעת תקווה כי הציבור החרדי יידע לחפש דרכים שיחזירו אותו אל לב החברה הישראלית ו"לתור אחר פתרונות אמת, שלא רק שלא יחלישו את עולם התורה, אלא אף יחזקו אותו".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?