בשורה ישנה

חדו"ש: אין דבר שהוא יותר פוליטיקה ישנה ופרצה המזמינה שחיתות, מהקמת משרד הדתות מחדש

בעקבות הידיעות על הכוונה להרחיב את המשרד לשירותי דת מבהיר מנכ"ל חדו"ש: הגדלת תקציב משרד הדתות פי ארבעה תגדיל את סכנת ההשחתה

יו''ר הבית היהודי נפתלי בנט בויכוח ציבורי באוניברסיטה העברית בהר הצופים. 08.01.2013. צילום: מרים אלסטר פלאש 90.jpgיו''ר הבית היהודי, נפתלי בנט, באוניברסיטה העברית. צילום: מרים אלסטר פלאש 90

בתגובה לכוונה להעביר את האגף המטפל בישיבות ממשרד החינוך למשרד הדתות, שעלתה במשא ומתן להרכבת הממשלה, אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב: "אין דבר שהוא יותר פוליטיקה ישנה ופרצה המזמינה שחיתות, מהקמת משרד הדתות מחדש. גם פרשיות השחיתות שנחשפו בשנים האחרונות בישיבות מתגמדות לעומת האלפים הרבים של תלמידים פיקטיביים, שעליהם שילם משרד הדתות ביד רחבה עד להעברת האגף לארגונים תורניים למשרד החינוך.

"אם הציונות הדתית מבקשת להביא בשורה חדשה, כדאי שלא תחזור על טעויות העבר ולא תבנה ממסדים דתיים רבי עוצמה וכוח, אשר מחר עלולה ש"ס לשוב ולשלוט בהם. ככל שמדובר בהגדלת תקציב המשרד לשירותי דת פי ארבעה ויותר, כך תגדל סכנת ההשחתה. את הפרק הקשה של מפגש הדת עם הפוליטיקה ומשרד ממשלתי עתיר משאבים ראוי להשאיר לחוקרי ההיסטוריה ומדעי המדינה. כל מי שטובת המינהל התקין לנגד עיניו וכל מי שרוצה למנוע פרשיות רבות של חילול השם ושחיתות, חייב להשאיר את תקציב הישיבות במשרד החינוך".

בחדו"ש מציינים כי משרד הדתות פורק ב-2003, בעקבות סדרה ארוכה של פרשיות שחיתות. ב-2008 הוקם מחדש

העברת תקציב הישיבות, כ-1.6 מיליארד שקל, תכפיל את המשרד לשירותי דת פי ארבעה כמעט

משרד קטן בהרבה שעסק בשירותי דת בלבד. תקציב המשרד לשירותי דת מסתכם כיום בכ-400 מיליון שקלים. העברת תקציב הישיבות, כ-1.6 מיליארד שקל, תכפיל את המשרד פי ארבעה כמעט.

בתגובה על ההצעה להרחיב את המשרד לשירותי דת אמרה עו"ד בתיה כהנא דרור, מנהלת ארגון מבוי סתום המטפל במסורבות גט: "בתי הדין הרבניים כבר היו תחת משרד הדתות, ולא במקרה הועברו למשרד המשפטים (בימיו של טומי לפיד כשר הדתות). זה היה צעד ראשון בדרך להסדרת פעילותם והתאמתה לחיים המודרניים: החל מדרישה אלמנטרית כמו הגעה לבית הדין בזמן וכלה בהכפפת הדיינים לתקנות ולסדרי הדין.

"דרישת הבית היהודי בראשות נפתלי בנט להוציא את בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים ולהחזירם למשרד הדתות, כדי לתפור תיק רחב יותר לשר מהבית היהודי, תחזיר אותנו חמישה צעדים לאחור בתחום המעמד האישי. בתי הדין הרבניים אינם כדור משחק העובר משר לשר, ממשרד למשרד ומקואליציה לקואליציה. לא לנצח יישאר משרד הדתות בידי הבית היהודי".

 איך תוכל לפעול?