פרוטוקול ועדת טרכטנברג:

"אם אחד ההורים לא עובד, למה לסבסד גן ילדים?"

חברי הוועדה הדגישו את החשיבות של שילוב חרדים בשוק העבודה, אבל המלצותיהם לא יושמו

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים. ועדת טרכטנברג המליצה על השקעה מסיבית בהכשרת חרדים לעבודה. צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

המלצות ועדת טרכטנברג בנוגע לחרדים לא הביאו בחשבון את מגבלות ההיתכנות הפוליטית, כותב מיקי פלד ב"כלכליסט". הוועדה המליצה בין השאר על השקעה המסיבית בהכשרת חרדים לעבודה ועל שינוי מערך התמיכות הממשלתיות בתלמידי הישיבות. כמעט דבר מההמלצות הללו לא יושם וספק ייושם בעתיד.

עד כה התגשמה דווקא בעיקר התייחסותו של ח"כ משה גפני מסיעת יהדות התורה, שאמר לאחר פרסום הדו"ח: "הפרק על החרדים לא קיים מבחינתי". ההחמצה מורגשת ביתר שאת מתוך עיון בפרוטוקלים של הוועדה, שמהם עולה כי כל המשתתפים בדיונים הדגישו כי לשילוב הציבור החרדי בשוק העבודה יש חשיבות ראשונה במעלה. הוועדה דנה בין השאר במתן תמריצים לחרדים, כדי שמשפחות שבהן שני ההורים עובדים יקבלו הנחות רבות יותר בשירותים כמו חינוך ודיור.

הוועדה דנה גם בסבסוד שכר הלימוד במעונות יום לילדים בגיל 3 ומעלה. השאלה שעמדה לדיון היתה אם לתת עדיפות למשפחות מרובות ילדים או לחפש מבחן אחר, שייתן עדיפות למעמד הביניים. ד"ר אבי שמחון, היועץ הכלכלי של שר האוצר יובל שטייניץ, תיאר את המצב הקיים: "מה שקורה היום זה שבעצם הסבסוד לגנים ניתן לפי קריטריון לא מספיק חזק של מיצוי כושר

הוועדה המליצה לשמור על מבחני הכנסה שנותנים עדיפות לנשים עובדות, אבל לא כללה בהמלצות סעיף של מיצוי כושר ההשתכרות

השתכרות, מפני שיש כאלה שמקבלים אותו אף שהם לא באמת עובדים. מיצוי כושר ההשתכרות ניתן לא רק לכאלה שעובדים, אלא גם לכאלה שלא עובדים... אם אחד ההורים לא עובד, למה צריך לסבסד את הגן שלהם?"

הוועדה המליצה לשמור על מבחני הכנסה שנותנים עדיפות לנשים עובדות, אבל לא כללה בהמלצות סעיף של מיצוי כושר ההשתכרות. לסעיף זה היתה משמעות בדיונים על הזכאות לדיור בר־השגה. הומלץ כי המדינה תציע 5,000 דירות בארץ במחיר למשתכן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אז, אייל גבאי, חשש כי החרדים יקבלו את רוב ההטבות, משום שקריטריון גודל המשפחה היה משמעותי.

לפי הפרוטוקולים, גבאי שוחח עם אנשי משרד המשפטים כדי לבדוק אפשרות משפטית להפלות לטובה צעירים שישרתו בצבא או בשירות האזרחי. גבאי ויתר על המהלך לאחר ששר השיכון, אריאל אטיאס מש"ס, ביקש בישיבה של מינהל מקרקעי ישראל לגבש קריטריונים חדשים בנושא בהתייעצות עם חברי ועדת טרכטנברג. אטיאס יצר שיטה שנותנת עדיפות למשפחות מרובות ילדים, וחזר בו רק בעקבות לחץ ציבורי.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?