גיוס כבקשתך

מתווה קנדל הוא לא שוויון בנטל. גם מתווה לפיד לא

סמנכ"ל חדו"ש: מתווה קנדל אינו אלא גרסה חדשה של חוק טל, שנפסל על ידי בג"ץ

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים, ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל. צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, הציג את המתווה להשגת שוויון בנטל שגובש במשרד ראש הממשלה. המתווה שהציג קנדל אינו כולל מכסות של תלמידי ישיבה שיוכלו לקבל פטור משירות, כפי שדורשת מפלגתו של יאיר לפיד, יש עתיד. תוכנית קנדל מתבססת על תמריצים כלכליים ועל סנקציות כלכליות, להגברת הגיוס של תלמידי ישיבות.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, מותח ביקורת על שתי התוכניות לשוויון בנטל. "אין כל קשר בין שני המתווים העיקריים העומדים על הפרק, מתווה קנדל ומתווה לפיד, לבין שוויון בנטל", אומר אילן. "מתווה קנדל אינו אלא גרסה חדשה של חוק טל, שנפסל על ידי בג"ץ. הוא מבוסס על יעדים שאולי ייושמו ואולי לא, וממשיך את המצב הבלתי נסבל שאין חובת שירות לתלמידי ישיבות אלא תוכנית כבקשתך. מי שרוצה שוויון בנטל חייב לקבוע מכסות של תלמידי ישיבות שיישארו בישיבות ולחייב את כל השאר בשירות. יעדים אינם אלא הונאה עצמית, מהסוג שאנחנו עוסקים בה מאז עבר חוק טל. מתווה לפיד מדבר על חמש שנים של פטור לכל תלמידי הישיבות החרדים, בתקווה

יש לקוות שלפיד חזר בו מהתוכנית, שאם תיושם רק תגביר את ההשתמטות ואת האפליה בין דם לדם

שאחר כך יהיה שוויון בנטל. לא ברור על מה מבוססת התקווה הזו. אין במתווה הזה כל היגיון, ויש לקוות שלפיד התעשת וחזר בו מהתוכנית שאם תיושם רק תגביר את ההשתמטות ואת האפליה בין דם לדם".

קנדל, שהופיע בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, אמר כי הצעתו תציב יעד של גיוס עד 65% מהגברים החרדים בין גיל 18 עד גיל 24 בתוך חמש שנים. בידיעה ב-"Jerusalem Post" נכתב לפי שלוש הערכות שונות של גופים ממשלתיים, בכל שנה מגיעים לגיל 18 בין 6,180 לכ-8,500 גברים חרדים.

כדי לעודד גיוס של צעירים חרדים, מתווה קנדל מציע לשלול קצבאות והטבות כלכליות מבחורי ישיבה שלא יתגייסו. הצעה נוספת היא להטיל קנסות על ישיבות המציגות נתונים מטעים בנוגע למספר התלמידים שלהן.

לידיעה ב-"Jerusalem Post"איך תוכל לפעול?