מעמד האישה במושב האחורי

חדו"ש: לבטל קווי ההפרדה, להעמיד לדין את בריוני הצניעות

סמנכ"ל חדו"ש קורא לפתוח בחקירה נגד נהג אגד, שהמשיך בנסיעה אף על פי שחרדים הטרידו את הנוסעת נעה קנטמן

נסיעת מחאה של פעילים נגד הדרת נשים בקו הפרדה. 01012012 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נסיעת מחאה של פעילים נגד הדרת נשים בקו הפרדה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, קרא למשטרה "להעמיד לדין את האשמים במסע ההטרדות וההשפלות שעברה נועה קנטמן". אילן גם קרא לאגד לפתוח בחקירה נגד הנהג, שהמשיך בנסיעה למרות הטרדת הנוסעת.

לדברי אילן, "ביזיון קווי ההפרדה נמשך והוא מחזיר את מעמד האישה בישראל עשרות שנים לאחור. שוב ושוב הופכות נסיעות פשוטות באוטובוס לטראומות קשות. לכן יש הכרח לנקוט סנקציות פליליות נגד הבריונים הפועלים כביכול בשם הדת ונגד חברות התחבורה, שמעדיפות להעלים עין ולא להתעמת עם עברייני הצניעות. יש לקוות שיש עתיד תדאג להבטיח במשא ומתן הקואליציוני את מיגור תופעת התועבה של קווי ההפרדה. אין ספק שהבוחרים מצפים ממנה לכך".

נעה קנטמן, סטודנטית במכללת צפת, הוטרדה ביום שישי האחרון כשנסעה בקו 985 של אגד מצפת לאשדוד, כדי להגיע לבית הוריה בניר גלים. חרדים שנסעו איתה דרשו כי תעבור לחלק האחורי של האוטובוס. קנטמן סירבה ובתגובה החלו הנוסעים החרדים לקרוא בקול את תפילת הדרך. החרדים טענו כי באוטובוס יש טומאה. לאחר הפסקה בנסיעה, בצומת מגידו, מצאה קנטמן פתק על המושב שלה, שבו התבקשה לעבור לאחורי האוטובוס. למרות ההטרדות, הנהג המשיך בנסיעה.

אדם חרדי שניסה לכפות על קנטמן לעבור לחלק האחורי של האוטובוס נעצר על ידי משטרת אשדוד. קנטמן, דתייה בעצמה,

ח"כ יעל גרמן: הגיע הזמן שהחוק יגדיר את הדרת הנשים עבירה פלילית

התלוננה כי הוא שכתב את הפתק שדרש ממנה לעבור לחלקו האחורי של האוטובוס. החרדי נעצר כשהאוטובוס הגיע לאשדוד. ב-nrg נכתב כי הוא נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים. בחקירה אמר הנוסע החרדי כי לא הטריד את הנוסעת. "בסך הכל ביקשתי שתתחשב ברגשות שלנו", טען.

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, שוחחה עם קנטמן. "הזדעזעתי לשמוע על מה שעשו לך, זה מקרה חמור מאוד בעיני", אמרה לבנת. "ההתנהלות של הנהגים מנוגדת להנחיות מפורשות שהוצאו במסגרת המלצות הצוות הבין-משרדי למניעת הדרת נשים, שבראשו עמדתי. אני לא מתכוונת לעבור על כך לסדר היום".

"הדרת הנשים היא תופעה המסכנת את עתידה של החברה הישראלית", אמרה ח"כ יעל גרמן מיש עתיד. "על המדינה מוטלת האחריות למנוע מתופעות הדרת הנשים להרים ראש, והגיע הזמן שהחוק יגדיר את הדרת הנשים עבירה פלילית".

מחברת אגד נמסר לוואלה, כי נהגי הארגון מונחים למנוע הדרת נשים. "כל אימת שיש גילוי של משהו מסוג זה, כמו גזענות, יש הנחיה לפעול כדי למנוע אותו, אך לא להתערב ולהזעיק את המשטרה במידת הצורך".

לידיעה בוואלה

 לידיעה ב-nrg

 לידיעה באתר חדו"ש על הטרדתה של קנטמןאיך תוכל לפעול?